• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam5
Toplam Ziyaret153819
TEMEL CİNSEL BİLGİLER (BASIC SEXUALITY)
Site Haritası
Takvim

Kadınlarda İNKONTİNANS olarak bilinen idrar kaçırma durumu kadınlarda Anorgazmiye ve Orgazm olma güçlüklerine yol açıyor!http://odatv.com/idrar-kaciran-kadinlar-orgazm-sorunu-yasiyor--1210171200.html


Yeni Şafak yazarı Hayrettin Karaman'ın oğlu, üroloji uzmanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman, muhafazakar çevrelerde tabuları yıkan kitabı "Mutlu Aile İçin PozitifCinsellik" tartışılmaya devam ediyor.

Kadınların küçük sırrı olarak nitelendirilen idrar kaçırma hakkında da Prof. Karaman'ın kitabında bilgiler veriliyor.

Menopozdaki kadınların yüzde 70’i idrar kaçırıyor. Bu sorunu yaşayan kadınların yüzde 76’sı orgazm problemi yaşıyor.

MEZARA GÖTÜRÜLEN SIR


Prof. Dr. Karaman, kitabında, mezara götürülecek bir sır olarak saklanan, yaygın rastlanan sorun hakkında şu bilgileri veriyor:


“Amerika’da üreme dönemindeki kadınların üçte birinde, menopozdaki kadınların yüzde 50 ila 60’ında bu durum söz konusu.

Türkiye’de bizim kendi kliniğimizde çıkan çok kıymetli bir yayınımız var, orada menopozdaki kadınlarda yüzde 70 idrar kaçırma ve organ sarkması var. 

Yüzde 70 oranda idrar kaçırma, 100 kadının 70’i, 10 kadının yedisi demektir. 

Yüzde 70 oranında organ sarkması ve idrar kaçırma görülen grubun yüzde 76’sında orgazm problemi olduğu ve yüzde 70’inde tatminde azalma olduğunu biliyoruz. Şimdi çok daha dramatik rakamlar vereceğim:


YÜZDE 60’I BU YÜZDEN TERS İLİŞKİYE GİRER 


Kadınların yüzde 50’si bunu kocalarından saklamaktadır. Yüzde 20’si bir bahane bulup tuvalete gidip öyle ilişkiye girmekte, yüzde 25 kadarı ilişkiyi kısa kesmektedir. 

Daha da dramatik bir şey var; yüzde 60’ı ters ilişkiye girer; bunu mecburen, çok kaçırdığı için yapmaktadır. Esasında eşi ile beraber olmayı da istemektedir, fakat bu sorundan dolayı erken menopoza girer. O dönemde de cinselliği asla kaybetmemektedir ama bu sorun nedeniyle eşi ile beraber olmaktan kaçınmaktadır. Bu da ailenin mutluluğuna, cinsel hayatına ciddi darbe indirmektedir.

UTANILACAK BİR KUSUR DEĞİL


Bizim bu konuyu bu kadar irdeleme sebebimiz de zaten bu öneminden dolayı. Düşünün ki, ailesi ile duygusal olarak bağımlı, eşini seven ama bu “kusurundan” dolayı ilişkiden kaçmaya çalışan bir kadın. Bu ne kadar büyük bir talihsizliktir. Bununla yaşamaya mecbur kalır, buna çare aramamak, bunu eşinden saklamak, bunu utanılacak bir kusur gibi görmek ne kadar acıdır. Aslında bu kusur değil; doğal olarak, yaşıyla, doğum sayısıyla, genetik yapısıyla başına gelmiş bir hadisedir, bunun çaresi vardır. Çok da güzel tedavi edilebilir.

TEDAVİSİ KOLAY, 20 DAKİKA SÜRÜYOR


Bugün artık çok güzel yöntemler var, meş dediğimiz bazı şeyleri kullanarak, sonuçta maksimum 20 dakika süren ve komplikasyon riski son derece düşük olan, karının hiç açılmadığı, hastanın ertesi sabah evine gittiği, aynı laparaskopik cerrahiler gibi cerrahiler var. 

Ehil ellerde yapıldığı zaman idrar kaçırma konusunda tüm bu ameliyatlardan sonra çok fazla problem çıkmıyor.”

Odatv.com


PC KASI

(PUBOKOKSİGEUS KASI - AŞK KASI)

 

Doç. Dr. Ümit Sayın'ın "Derin Seks", "Neo-Tantra", "ESR", "Tantrik Kama Sutra-1", "Kadınlarda Orgazmın Psikolojisi" isimli kitaplarından alınmıştır.

Bu bilim adamları söylediklerinde bir ölçüde haklıydılar, çünkü Kinseyraporlarının gösterdiğine göre 1940’larda Amerikalı erkeklerin % 80’i cinsel ilişkiye girdikten iki dakika sonra boşalırken, bu süre 1970’lerde beş-yedi dakikaya çıkmıştı, yani cinsel denetim kültürün ve kadınların bilinçlenmesinin zorlamasıyla geliştirilmişti. Ayrıca Ann Launders’ın 141000 kişi üzerinde yaptığı ankete göre insanların % 80’i için cinsellik evlendikten sonra çok daha zevksiz bir hale gelmekteydi, bunun nedeni haz almanın geliştirilememesi ve normal insanların da bu işi tam anlamıyla bilmemeleriydi. Bu nedenle yeni seminerler ve programlar tasarlanmaya başlandı.John Perry 1976’da vajinal myograf adını verdiği bir alet geliştirdi ( US Patent No 4396019), bu alet perineometer’a benzemekteydi ama bir  EMG (elektromyografi) cihazına bağlanabiliyor ve vajinal kasların gücünü ölçebiliyor, aynı zamanda uyguladığı doğru akım ile bu kasların otomatik olarak kasılmasını sağlıyordu, ayrıca kendi kaslarının gücünü bir monitörde gören kadınlar hangi hareketi yaptıklarında hangi kasların ne kadar kasıldığının da ayırdında oluyorlardı. 

Bu kaslara PC kası adı verildi (PC: Pubokoksigeus, yani pubis ile koksiksi birleştiren kas.) Anatomi  atlasını karıştıranlar bu isimde bir kasa rastlayamazlar, çünkü PC kası kuyruk sokumundan başlayıp, pubise (leğen kemiğinin önü) kadar uzanıp bağlanan ve içeriden vajinayı sarıp sarmalayan bir çok kasın oluşturduğu bir kas ağıdır; ama mesela anüsü kasan anal sfinkter bu kas ağına dahil değildir. Kadınların büyük çoğunluğunda PC kası hem çok zayıf hem de atrofik, hele doğumdan sonra PC kası iyice güçsüzleşiyor ve PC kaslarına hakim olan kadınlar ise ağrısız ve çok kolay doğum yapabiliyorlar. Perry’nin araştırmalarına göre anorgazmia vakalarından bazılarında çok zayıf PC kasları sorumluydu.
Dr. Benjamin Graber[1] 281 kadın arasında yaptığı araştırmada grubu üçe bölmüştü:

A)   Hem sadece klitoral stimülasyon (uyarı) hem de sadece vajinal stimülasyonla orgazm olanlar.


B)   Sadece klitoral stimülasyonla orgazm olanlar.


C)   Hiç orgazm olmayanlar.

 

Gruplardaki kadınların PC kaslarının gücü ölçüldüğü zaman A grubundakilerin gücünün ortalaması 20 üstünden 17 bulunurken, hiç orgazm olmayanlarınki (C grubu) 7, B grubundakilerin de 12 bulunmuştu.  Yani orgazm olabilme yeteneği ile PC kasının gücü arasında doğrudan bir ilişki mevcuttu.


Ladas ve Perry’nin
 PC kası bio feedback’i uyguladıkları 134 kadından % 81’i PC kaslarına hakim olduklarını ve bu hakimiyetin onların cinsel yaşantılarını olumlu yönde değiştirdiğini ve eskiden yaşamadıkları halde şimdi art arda orgazm yaşar hale geldiklerini yazmışlardı[2]. Aşağıdaki grafikte bir kadında PC-Kasının kasılmasının orgazmla ne kadar yakından ilişkili olduğunu anlatılıyor.

 Kadınlarda cinsel uyarının başlaması pelvis içindeki ve vajina etrafındaki damarların göllenmesiyle kendini gösterir. Bu nedenle amyl nitrat veya isordil gibi ilaçlar ani vasodilatasyon (damarların genişlemesi) yaparak pelvis içinde kanın toplanmasına neden olurlar ve orada dolgunluk ve sıcaklık hissi yaratırlar, bu cinsel haz olarak algılandığı için bu ilaçların afrodizyak etkilerinin olduğundan bahsedilir; eğer orgazmla bu his geçici olarak yok edilemezse kadınlar pelvisde rahatsızlık verici bir dolgunluk duygusu yaşarlar. Bu duygu süreğenleştiğinde pelvis ağrılarına, psikosomatik  ağrılara ve nevroza neden olabilir. Fakat kadınların erkeklerden farkı bu (toplardamar) göllenmesinin çok daha yavaş kaybolmasıdır; yani erkeklerde ejakülasyondan sonra kan göllenmesinin ortadan kalkmasına rağmen, kadınlar bu göllenme hafif azalmış ama devam ederken tekrar uyarılabilir ve orgazm olabilirler, ve orgazmların şiddeti 3. ve 4. kerede daha fazladır.[3]PC kasına hakim olmuş ve bu kası geliştirmiş kadınlarda pelvis içine gönderilen kan akımının çok daha iyi kontrol edildiği ve bu akımın çok daha fazla olduğu saptanmış. Orgazm sırasında da bu kadınlarda PC kası ritmik olarak kasılmakta ve bilinçli kasılmaya devam edildiğinde orgazmın süresini % 15-20 oranında arttırmakta[4]. Ayrıca PC kasını geliştirmiş kadınlar önceleri Grafenberg noktasını çok zor algılamalarına rağmen, PC kasının kasılmasıyla daha iyi algılar hale gelmekteler. Bu kişilerin cinsel fantezi kurduklarında farkında olmadan PC kasını hareket ettirdikleri ve hızlı bir biçimde vajinal ıslanmayı sağladıkları saptanmış. Bir süre sonra aynı gözün fazla ışığa uyum yapması gibi PC kası da cinsel uyarımlara uyum yapmakta.


Poligamik (çok eşle ilişkiye giren) kadınlarda, kendi kendine fazla tatmin eden kadınlarda da bu kas ağının gerginliğinin (tonusunun) güçlü olduğu görülmekte. PC kasının aktif cinsel yaşantıya çok yakın ilişkisi var ve kullanılmamakla çok kolay atrofiye uğrayabiliyor. Türkiye’deki kadınları baktığımızda 27-28 yaşında evleninceye kadar bakire kalan ve hiç kendi kendini tatmin etmemiş ‘fazla namuslu’ bir kızımızı ele alırsak, hele ona bir de vakti geçmesin diye doğum yaptırırsak onun PC kaslarının dumura uğramaması mümkün değil ve bu genç annenin cinsellikten hoşlanmamasını doğal karşılamalıyız. Nitekim evli ve çocuk doğuran kadınların pek çoğu cinselliği bir angarya olarak yapıyor
[5].  Öğrencilik yıllarımda birkaç hekim arkadaşım bana kadınların orgazma ihtiyacı olmadığını, şimdi dünyada bir ‘orgazm modası’ olduğunu, bunun geçeceğini ve orgazmın böylesine abartılmasının ‘iyi’ ilişkileri bozduğunu söylediler. Eğitimleri boyunca onlara Tıp Fakültesinde cinsellikle ilgili hiçbir gerçek öğretilmemişti, halen de öğretilemiyor; bazen böyle erkeklerle evlenecek olan kızların bu yazıyı okumalarının ne kadar anlamsız olduğunu düşünüyorum.

PC kasının geliştirilmesi sırasında düşülen hatalarda en önemlisi anal sfinkteri veya bazı kadın içi kaslarını devreye sokup kullanmak, az da olsa böyle olgulara rastlanmış. Aslında PC kasının kasılması  sırasında anal sfinkter de kısmi olarak kasılır ama iki farklı kasın bilincinde olmak gerekli.


Whipple PC kasını bilinçli kullanan kadınların % 10’nun derin rahim kaslarını da ayrıca kullanabildiklerini ve oturdukları yerde orgazm olabildiklerini saptamış. Aslında bacak bacak üstüne atarak sadece PC kasını kullanan kadınların hiçbir başka uyarı olmaksızın orgazm olduğuna dair raporlar da var. Kadınlarda cinsel uyarının ve hazzın ne boyutlara varabileceğini tahmin etmek ve “işte bu son sınırdır” demek hata, çünkü onların potansiyellerini keşfetmek çok zor[6]...
INKONTİNANSI (İDRAR KAÇIRMA) YENMEK İÇİN PC-KASI NASIL GÜÇLENDİRİLİR?


PC KASINI GÜÇLENDİRMEK İÇİN EGZERSİZLER
Bir küçük takvim alıp her gün egzersizlerin nasıl gittiğini, nerelerde hatalar yaptığınızı ve varmanız gereken hedefe göre aldığınız puanı kaydedin. Tüm puanların ortalamasında 6’nın altına düştüğünüz zaman bir egzersizi hatalı yapıyorsunuz veya biraz daha egzersize ihtiyacınız var demektir; sakın pes etmeyin.


 
KADINLAR İÇİN KEGEL EGZERSİZLERİ

 

E1) Sağlıklı pelvis kasları için: Yere uzanın, ellerinizi iki yana koyup dizlerinizi kıvırın. Şimdi belinizi ve bacaklarınızı hareket ettirmeden sadece kalçanızı olabildiğince yukarı ve aşağı hareket ettirin. Unutmayın sadece kalçanız hareket etmeli, bacaklarınız ve beliniz olduğu yerde kalmalı.


HEDEF: Kalçanızı dakikada 80 kez bu hareketi yapacak biçimde eğitmek. Bunu tam 200 kez yapın.
 
E2) Sağlıklı pelvis kasları için: Elinize çapı 5 cm-10 cm olan plastik bir top alın, ayakta durun ve bu topu dizinizin üstünde bir noktada bacaklarınızla sıkıştırabileceğiniz kadar sıkıştırın, gevşetin, tekrar olanca gücünüzle sıkıştırın. Her bir sıkıştırma gevşeme süresi 5 saniyeden az olmasın. Bu işlemi 25 kez tekrarlayın.


HEDEF: Plastik topun çapı azalmış bir biçimde topu bir dakika boyunca sıkıştırılmış olarak tutabilmek.
 
E3) PC Kasının bilincine varmak: Bu egzersizlerle PC kasının bilincine varacaksınız, en önemli noktanın doğru kasın bilincine varmak olduğunu unutmayın. Eğer bu noktada hata yaparsanız diğer egzersizlerin hiçbir önemi kalmayacaktır.

Bu egzersizi sadece programın başlangıcında uygulayacaksınız. Ürinasyon yaparken (küçük tuvalete çıkarken) idrarı durduran kas PC kasıdır (Sistit veya üriner sistem enfeksiyonu olanlar yapmamalılar), bu sırada idrarınızı tutabildiğiniz kadar tutun, bırakın, tekrar tutun. Hangi kasları kastığınız zaman idrarı durdurabildiğinizin iyice farkına varın.


HEDEF: En az 10 saniye idrarınızı tutabilmek. Bu egzersizi ilk hafta boyunca yapabildiğiniz kadar fazla yapın.
 
E4) PC KASI: PC kasının iyice bilincine vardıktan sonra bu egzersizlere başlayın. Vajinanın içinde büyümekte olan bir top olduğunu varsayın ve o topu sıkıştırıp büyümesini engellemek için olanca gücünüzle PC kasınızı kullanıp bu hayali topu sıkıştırın, ta ki artık dayanamayıncaya kadar. Her sıkıştırma arasında 5 saniye dinlenin ve tekrar sıkıştırın ve sıkılı bir vaziyette tutun. Egzersiz PC KASI’nı güçlendirecektir. Bu işlemi 100 kez tekrarlayın.


HEDEF: PC  kasını 15 saniye sıkılı tutabilmek. Bu işlemi 100 kez tekrarlayın.
 
E5) PC KASI: Bir elinizi nabzınıza koyun, PC kasını nabzınızın ritmiyle birlikte, oturduğunuz yerde çok hızlı olarak kasın gevşetin, kasın gevşetin, kasın gevşetin. Buradaki amaç PC kasının hızlı kasılmasını ve dayanıklılığını artırmaktır. Üç dakika boyunca bu hareketi tekrarlayın.


HEDEF: PC kasının dakikada 60 kez kasılıp gevşetilebilmesi. 
E6) PC KASI:  Yere E1 deki gibi uzanın, derin bir nefes alın, kalçanızı hafif kaldırarak PC kasını sıkın. Vajinanızda bir tampon olduğunu hayal edin (bir tamponla da deneyebilirsiniz) ve önce bu tamponu içeri almak istediğinizi varsayın ve nefes alırken PC kasınızı bu amaçla hareket ettirin; tamponu içeri doğru emin; tamponu içeri aldığınızı hissettikten sonra, nefesinizi verirken bu sefer dışarı doğru hareket ettirmeye çalışın. Bu sırada PC kasınız hem uzun süre kasılı kalmalı hem de tamponu içeri almak ve dışarı vermek için arada bir gevşeyip kasılmalıdır.


HEDEF: Gerçek bir tamponu vajina içinde hareket ettirebilmek. 20 kere tekrarlayın.
 
E7) PC KASI: Önce bir veya iki parmak içeri sokulmalı ve PC kası ile bunların içeri girmesi engellenmelidir, kasın engelleyebileceği kadar parmak kullanılmalıdır. Daha sonra parmaklar içerdeyken PC kası bu sefer bunların çıkmasını engellemeye çalışmalıdır. 20 kez uygulayın.

HEDEF: Varılması gereken ideal nokta PC kasının tek parmağın giriş ve çıkışını engelleyebilecek kadar güçlenebilmesidir. Egzersizleri düzenli uygularsanız 10-12 haftada bu seviyeye gelebilirsiniz.


 
PUANLAMA: Yukarıdaki egzersizleri yaparken belirlenmiş, varmanız gereken hedefleri 10 kabul ederek, kendinizin nerede olduğunu saptayın ve kendinizi puanlayın ve bunu takviminize kaydedin.
 
E8) PC KASI: Bu egzersiz için erotik shoplarda (seks shoplarda) satılan plastik bir dildoya ihtiyacınız olacaktır. Bu egzersize diğer egzersizleri 3 ay boyunca yaptıktan sonra geçmelisiniz. Vajinadan içeri koyduğunuz dildoyu dışarı çıkartmaya çalışacaksınız, veya biraz hareket ettirebilirseniz içeri almaya çalışacaksınız. 

Bu hareketi her seferinde 2 dakika yapmalısınız. Önceleri dildoyu hareket ettiremeyeceksiniz. Sadece sıkıştırmanız ve biraz kaydırabilmeniz yeterlidir. Hareketleri düzenli yaparsanız, 4 ay sonunda dildoyu bir ölçüde hareket ettirebilir hale gelebilirsiniz. Bu dönem içinde orgazmlarınızın da ne kadar güçlendiğini göreceksiniz! Her seferinde 3 dakika boyunca bu hareketi yapın. Günde iki kere.

HEDEF: Dildoyu vajinada çok az da olsa hareket ettirebilmek


KEGEL PERİNEOMETER İLE PC KASI EGZERSİZLERİ[1] Benjamin  Graber ve G. Kline-Graber, Female Orgasm: The Role of Pubococcygeus,  J. Clinical Psychiatry,  (40): 34-39, 1979.

[2] A. K. Ladas, B. Whipple, J. D.Perry, The G-Spot, London: Corgi Books, 1983, S: 88-125.

[3] Helen Singer Kaplan, The New Sex Therapy, London: Pelican Books, 1974.

[4] Byrce Britten, The Love Muscle: Every Woman’s Guide to Intensifying Sexual Pleasure, N.Y.: Signet Books, 1983.

[5] Kurban Özuğurlu, Evlilik Raporu, İstanbul: Altın Kitaplar,1985.

[6] Mantak Chia ve Michael Winn, Erkekler İçin Taocu Sevişme Sırları, İst.: Dharma, 2001; Mantak Chia ve Maneewan Chia, Kadınlar İçin Taocu Sevişmenin Sırları, İst.: Dharma, 2. basım, 2003.

 Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
484 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın