• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam39
Toplam Ziyaret206431
TEMEL CİNSEL BİLGİLER (BASIC SEXUALITY)
Site Haritası
Takvim

Hite Raporunda Kadın Orgazmı (Orgasm in Hite Report)
HITE RAPORU

Orgazmın şimdiye dek en detaylı tanımlandığı anket Hite Raporudur. Bu raporda söylenenlere kısaca bakarsak Shere Hite ile konuşan feminist kadınlar şöyle anlatıyorlardı orgazmlarını[1]:

...”Orgazm yaklaşırken birkaç hafif kıvılcım oluyor, sonra aniden alev alacağını hissediyorum; zaman içinde durmuş bir an, sıcak, ılık bir boşalma; tüm sinirlerin zevk içinde erimesi; bu anı uzatmaya çalışırım, uzatamazsam düş kırıklığını uğrarım.”

...”Vajinamda ve klitoral bölgemde dayanılmaz ve doyuma ulaşamazcasına acı-zevk-karıncalanma olur, derken aşırı derecede sıcak basar ve tüm kontrolümü kaybederim, sonra inanılmaz sıcaklıkta bir patlama ve karıncalanma! Acılı zevkin rahatlaması, sözcükler çok yetersiz kalıyor.”

...”Kuvvetle çekilme, kalp atışı gibi bir duygu. Orgazm ne kadar şiddetli olursa o kadar yukarıda ya da arkada imiş hissi uyanır.”

...”Vajinamın tabanında yanma, karıncalanma ve acı duyarım sonra sıçramak, çığlık atmak isterim; biraz sonra bu tüm bedenimi kaplar.”

...”Yüzüm kızarır, vajinamın kasları defalarca gerilir ve gevşer, inlerim, bağırırım, doruğa gelince bedenim felce uğramışçasına gerilir ve çılgınca ‘durma devam et’ derim, bu sırada söylediğim argo sözcükleri daha sonra hatırlayınca yüzüm kızarır.”

...”İnanılmaz bir çekim, sanki sara nöbeti geçirir gibi olurum, şiddeti değişmekle birlikte inanılmaz kasılmalar yarım dakika boyunca sürer. Kendimden geçerim o anda hiçbir şey bu kadar önemli olamaz. Orgazm olamazsam çılgına dönüp karşımdakini parçalayabilirim. Bu sırada ısırılmak, tokatlanmak, aklınıza gelecek her şey bana korkunç zevk verir. Beni tanımayan birisi o anda delirdiğimi sanabilir. Vajinal orgazmı her zaman klitoral orgazma tercih ederim.”

...”30 yaşıma gelene kadar orgazm olup olmadığımı bilmezdim, çünkü olduğumu sandığım orgazm anlatılanlara pek benzemiyordu. Bu güne kadar bir kadının ne zaman veya nasıl orgazm olduğunu bilen tek erkeğe rastlamadım. Hepsi onlarınki gibi ileri geri gidişle tek tip boşalma biçimi olduğunu söylediler.”

Hite Raporundan bazı bölümleri alırsak, kadınların orgazm konusundaki temel tasvirleri şöyledir[2]:

 

HİTE RAPORUNDAN ORGAZM TANIMLARI


Kadınlar Orgazm Sırasında Neler Hissediyorlar?

Birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilen uyarılma süresinden sonra orgazm, doruk, “gelmek” olarak adlandırılan bu ani, şiddetli duygu nasıl bir şeydir? Kasılmalardan hemen önceki bu anda neler duyulur?

...”Orgazma yaklaşırken birkaç hafif kıvılcım oluyor, sonra aniden alev alacağını hissediyorum ve bedensel ve zihnî bütün enerjimi doruğa çabucak ermek için topluyorum; zaman içinde durmuş bir an, sıcak bir boşalma; tüm sinirlerimin zevk içinde erimesi; bu am uzatmaya çalışırım, uzamadığında düş kırıklığına uğrarım.”

...”Bundan önce müthiş bir gerilim ve tanımlayamayacağım, nefis duygular yaşarım. Orgazm, bu duyduğum heyecanın ve uyarılmanın bir an için, yüz katı gibidir.”

...”Ta içimde, sanki 'göbeğimde' başlayıp, büyüyen, güçlenen, daha iyi, daha güzel olan bir duygu; sonunda bütün benliğim on santimlik bir bacak arası bölgesinde toplanır sanki.”

...”Bedensel olarak nerdeyse acı verecek derecede güzeldir. Klitoriste başlayıp bütün vajinal bölgeye dağılır.”

...”Ancak şu şekilde anlatabilirim. 'Dönme dolaba' binmek gibi.”

...”Tam orgazm olmazdan önce klitorisimin çevresi canlanır, tanımlayacak başka bir şey düşünemiyorum, köpüklenir; parlak bir karıncalanma duygusu her tarafımı dolaşır gibi olur. Sonra güçlü bir ışın gibi bir noktaya düşer. Radar ekranındaki parlak nokta gibi, işte bu orgazmdır.”

...”Vajinamda ve klitoral bölgemde dayanılmaz ve doyuma ulaşamasam bir karıncalanma-acı-zevk olur, aşırı derecede sıcak gelir ve tüm kontrolümü kaybederim, sonra inanılmaz sıcaklıkta bir patlama ve karıncalanma! 'acılı zevk ‘in rahatlaması! Gerçek’ten tanımlanması olanaksız ve bu yazdığım sözcükler tamamen yetersiz kalıyor!”

...”Bu soruyu yanıtlayamam. Orgazmın çekiciliği, o anda tümüyle oraya teksif edilmiş olmanızdadır, bütün bedeninizi ve kafanızı şiddetli bir rahatlama kaplayana kadar; sonra her şey bitince de, olanları doğru olarak tanımlamak ya da duygu artıklarını toplamak mümkün değildir. Bu yüzden de tekrar, tekrar yaparsınız ve taptaze ve yeniymiş gibi gelir; ama bittiği anda yine elinizden kaçar: anlatmaya kalktığınız an tam bir boşluk kalır zihinde.”

Belki de bu orgazm duygusunun, bu akımın tam nerede duyulduğunu anlatmak biraz daha kolaydır-, yine de bu tür öznel algılamalar iyice ustalık ister.

...”Tam orgazmdan önce, klitorisimde yanma, karıncalanma ve titreme duyarım, vajinamda ani orgazmik bir alevlenme ve yanma olana kadar, sonrada birden kasılmalar ve duvarların çırpışmaları izler bunu.”

...”Uzvun kendisi patlayacakmış gibi, klitoriste büyük baskı ve sıkışma ile başlar. Sonra bu duygu kasıklarımı ve vajinamı kaplar.”

...”Klitoris bölgesinde başlayan gerilim, vajinada ra-hata erer. Vajinal mi, klitoral mı tartışması yararsızdır. Birbirini tamamlarlar.”

...”Klitoriste başlar ve vajinayı çember gibi sarar.”

...”Klitoral bölgemden başlayıp vajinanım derinliklerine iner ve içeri girilmesini isterim.”

...”Klitorisimde inanılmaz bir çarpışla başlar, yukarı doğru vajinamı, kamımı sonra da kafamı içine alarak dağılır.”

...”Mastürbasyon ya da kunilingus sırasında klitorisin genişlemesi, dolması ve dayanılmayacak kadar zevk vermesi duygusu gelişir, bundan sonra tam orgazm olacağı an bu duygu vajinal bölgeye aktarılır ve vajinada kuvvetli kasılmalar olur, titreme ve kendinden geçmeyle biter.”

...”Orgazm içerden bir baskı ve klitorise yakın bir karıncalanma, bir gerilim olarak başlar, bu karnımın içinde vajinama dağılır. Genel bir çekilme, gerileme olur, sonra da orgazm patlar.”

Diğer bir deyimle, klitoris bölgesinin (doğrudan doğruya ya da dolaylı) uyarılması gerekli orgazm için; ama orgazmın kendisi klitoris ve vajinanın çevresinde ayırt edilemeyen bir noktada, çoğunlukla vajinamın üst kısmını da içeren bir yerde duyuluyor. Aynı şekilde erkekler de orgazm olmak için penis ucunun uyarılmasına gereksinme duyar, ama orgazmı bedenlerinin içinde hissederler.


Bazı kadınlar bu anda vajinalarının içindeki duyguyu tanımladılar.

...”Taa vajinamın dibinde duyarım. İçime girilmesi için şiddetli bir arzu duyarım, ama buna gelmeye başlamadan izin verdiğim takdirde gelmem hemen hemen olanaksız olur.”

...”Karın boşluğumda şişen ve sonra birden bedenimde patlayan bir balon gibi.”

...”Vajinamın ortasında birkaç saniye için gergin bir kasılma duyarım.” ...”Vajinamın tabanında yanma, karıncalanma duyarım, sonra sıçramak ve çığlık atmak isterim.”

...”Vajinamda yanma ve acı duyarım ve bunu tüm bedenimin izleyeceği duygusuna kapılırım.”

...”Vajinanın yukarı açılışında yakan bir sıcaklık duygusu.”

...”Vajinamın derinliklerinde merkezî bir nokta dışında bedenimin hiç farkında değilimdir.” ...”Rahmin ağzında bastırma/açılma duygusu gibi bir şey.”

...”Kuvvetle çekilme, kalp atışı gibi bir duygu. Orgazm ne kadar şiddetli olursa o kadar 'yukarda' ya da 'arkada' gibi gelir, yani klitoristen arkaya ya da dölyoluna doğru yukarı gibi.”

 

Orgazm sırasında bedeninizin görünümü nasıldır?

...”İnsanın dişlerini gıcırdatacak ölçüde uzun ve sert bir gerilim içine girerim; bu orgazmımı sanki zorlayarak içindeki bütün güzel duyguları sıkıp çıkarır.”

...”Orgazm sırasında, (farkında olduğum) her kasım tamamen gerilir. Bazen midem kasılır ve sonra 'kuru soluğan' hastalığına benzer sarsıntılar geçiririm. Vajina kaslarım kasıldıkça titrer ve spazm geçirir gibi sarsılırım.”

...”Orgazmdan hemen önce, tüm bedenim şiddetli bir titreyişle kasılır ve dimdik olur. Bedenimde bir sıcaklık akımı duyunca tamamlanmış olur.”

...”Saralı gibi olurum; boynumdaki damarlar ortaya çıkar, yüzüm kızarır, dimdik ve çoğunlukla hareketsiz olurum, ama yaptığım her hareket spazm gibidir. Anlatımı pek tatsız oluyor ama duyumu şahanedir.”

...”Bacaklarım dikilir ve dışa dönük olur. Gözlerim otomatik olarak kapanır ve bedenimin alt tarafı ihtilaçlar halinde olur.”

...”Kesik kesik soluk alır, eşime sıkı sıkıya sarılır ve gevşerim, bu arada vajinamda düzenli ritmik atışları sürer.”

...”Derin, daha derin soluk alır, soluksuz kalırım;, kasıklarım kasılır ve delicesine kıpırdar, yüzümün şekli değişir, dimdik olur ve birden gevşerim.”

...”Yüzüm kızarır, vajinamın kasları defalarca gerilir ve gevşer, inlerim ve doruğuna gelince bedenim felce uğrarmışçasına gerilir ve genellikle 'Durma, devam et!' gibi bir şey derim.”

...”Kasılmış, bacaklarım gerilmiş, sırtım arkaya doğru yaylanmış ve bedenim ihtilaçlar halinde. Yüzümün acı içinde kıvranır bir görünümü olduğunu sanıyorum.” '

...”Genellikle bedenim gerilmiş, bacaklarım dümdüz halde, kalçam düzensiz bir şekilde ileri geri hareket eder. Yüz ifademin biraz acı olduğunu sanıyorum; kaşlarım çatılmış, gözlerim kapalı, ağzım açık.”

...”Cinsel bir taşkınlık hali gelir bana, genellikle bacaklarımı iyice açar, adama dolarım ve kalçam iyice eğik olur; adamın kasık kemiği üzerinde kendimi tutamazcasına aşağı yukarı gider gelirim.”

...”Özellikle kalçalarımla biraz hareket ederim, ama kıvrılıp, bükülmem. Yüzümün pek ifadesiz olacağını sanıyorum. Olanlar daha çok içimde olur. Neler olduğunu pek belli etmediğimi söylerler.”

Tüm bedenlerini uyarılma noktasına doğru hareket ettirmeyen kadınların, orgazm sırasındaki bu durgunlukları eşleri tarafından yanlış olarak ilgisizlik diye yorumlanabilir.

...”Özellikle yeni birileriyle. Bütün ışıkları söndür-düğüm halde gerektiği kadar karanlık olmuyor.”

...”Yeni birileriyle daha sessiz olurum. Ama birisiyle gelmiş olmaktan da gurur duyarım. 'İşte başardım, bundan istediğimi elde ettim,' diye düşünürüm.”

...”Hayır, eskiden sıkılırdım, ama sonra boş ver dedim! 'Kendi bedenimden zevk alamayacak kadar toplumun etkisi altında kalmayacaktım.”

Orgazm Sırasında Kasılmalar Sırasında Neler Hissedilir?

...”Cinsel organımın içinde bir spazm duyarım (nabız atışı gibi), bu duygu aynı zamanda bacaklarıma, tüm bedenime yayılır.”

...”Vajinamda ve klitorisimde şiddetli duygular oluşur (orgazm), sonra da acı gibi vuruşlar.”

...”Klitorisim inanılmaz bir hızla titrer, vajinamda ve daha yukardaki kaslarım şiddetle kasılır, başım hafifler, ayak parmaklarım kıvrılır, gövdeme kuvvet gelir ve tüm bedenim vajinamla ve klitorisimle titrer.”

...”Vajinal bölgemde nefis atışlarla birlikte, şiddetli, zevkli beyaz ışık huzmeleri gibi titreşimler duyarım.”

 ...”Vajinanın hiçbir kısmında orgazmik kasılma olmaz,” bulgusu ilginçtir. Gerçek orgazm duygusunu yaratan kasılmalar, vajina dışı kasların, doğrudan doğruya vajina duvarlarında değil de vajina çevresindeki damar yüklü bölümler üzerinde kasılmaları tarafından yaratılır. Aşağı vajina duvarları bu kasılmalar tarafından pasif olarak içeri-dışarı itilirler.

...”Ben hiçbir şey düşünmeden bedenim kendi kendine çalışır. Vajina yolumda bir ritim, atış ya da kasılma duyarım, bacaklarım iyice gerilmiş olur.”

...”Vajinamda kaslar dalgalanır, gıdıklanır ve çok canlı olurlar.”

...”Vajina kasılmaları bedenime dalgalar halinde dağılır.”

...”Orgazm vajinamın ön tarafında şiddetli bir gıdıklanma ve vajinamın içinde aniden dalgalanan atışlarla rahatlama şeklinde oluşur.”

...”Klitorisimde, vajinamda ve anal bölgemde çok zevkli ve elimde olmayan spazmlar olur. Bazen tüm bedenimi spazm kaplar. Zevk, aslında cinsel organım çevresindedir ama tüm bedenimi etkiler.”

...”Vajinamda bir dizi derin kasılma duyarım ve anında terler, aşın havalanır ve rahatlama duyarım.”

...”Rahatlama anında vajinal kasılmalar duyarım, eğer orgazm şiddetli olursa idrar kesesinde de kasılmalar olur.

...”Bazen tüm bedenim silkinir ama bunun ne derece elimde olmadan yer aldığını bilemiyorum.”

...”Orgazm duygusu bana klitorisimin aşırı uyarılması ve tüm bedenimde bir patlama gibi geliyor. Rahim ve vajinada belirgin kasılmalar olur, bunlar hamileliğimin hayli ileri bir devresinde benim için daha da belirgin olmuştu.”

...”Vajina kaslarımın yırtılırcasına açılıp, kapandığını, bunun bazen şiddetli, bazen hafif olduğunu gördüm. Bazen o kadar şiddetli oldu ki rahmime kramp girdi.”

...”Orgazmdan önce arkaya doğru eğiliyorum, kasılmalar başlayınca kalçam kalkıyor ve içe doğru bir kavis yapıyorum; nerdeyse ana rahmindeki gibi.”

...”Orgazmik kasılmalar sırasında, öne doğru eğilirim, iki büklüm olurcasına.”

Bu öne doğru eğilmeler bazen bedensel spazm şeklini alır ve orgazmla birlikte oluşan idrar torbası spazmlarım aksettirir.

...”Uyarılma süresinde (hazırlık devresinde), tüm kaslarım gerilir ve bacaklarım silkinir. Sonra vajina-da aşağı yukarı dört adet kasılmayla rahatlama olur, bu arada bedenimin üst kısmı hafifçe öne doğru eğilir, bu ikisi bazen aynı zamanda olur, bazen de ikincisi birincisini izler.”


Kadınlar Uyarılmadan Başlayarak Kasılmalara Kadar Orgazmı Nasıl Tanımlıyor?


Orgazmın kadınlara nasıl geldiğinin doğru bir tanımlanmasını sağlamak için anlatımı kuvvetli olan birkaç kadının söylediklerini aşağıda bulacaksınız.

...”Belirli bir noktaya gelince, orgazm yoluna girdiğimi anlarım, ama bunu kelimelerle anlatmak çok güç. Soluğum hızlanır, bedenim gerilir ve klitorisim alabildiğince açık ve incinebilir hale gelir. Vajinal ve klitoral bölgem iyice kızışır ve elimde olmayarak kal-çalarımı ritmik bir şekilde hareket ettirmeye başlarım; bu anda klitorisime her temas ufak bir orgazm oluşturur bu gittikçe sıklaşır ve sonunda bu kocaman bir adale spazmı haline gelir.”

...”Başlangıçta klitorisimde ve cinsel uzvumda artan bir ısı ve zevk duyarım. Onun arkasından belirli bir yerde bir zevk duygusu, klitorisimden başlayarak kaşıklanma yayılan, füze gibi patlayan ve hızla gelişen önünde durulmaz bir duygu gelir. Bu ancak bir dakika sürer, aramdan titremeler, azalan titreşimler, biraz artık sıcaklık, soluk soluğa kalış ve iç paralayıcı bir zevk kalıntısı. Ondan sonra dinlenirim.”

...”Önce bedenim karıncalanır, garip duygular dolar içime, sonra değişik zamanlarda bir saniyelik orgazmlar duyarım, ondan sonra bu sıklaşır ve orgazm dalgalar halinde gelir. O anda başka her şey yok olur. Orgazm klitorisimden başlar ve vajinama dalgalanmalar halinde yayılır, bu çok kısa ve bir an şiddetle sürer, tekrar yavaş yavaş başlar ve anlık duygular birkaç kez, her seferinde seyrekleşerek ve şiddeti azalarak sürer.”

...”Orgazm önce tüm bedenimde bir sıcaklık olarak başlar. Cinsel olay başlamazdan evvelki genel duygularım ve çevremdeki hava bu sıcak ya da heyecan duygusunun gelişiminin önemli bir kısmını teşkil eder. Bu genel sıcaklık duygusundan sonra bacaklarım (özellikle üst kısmı), gövdem ve kuşkusuz göğüslerimle cinsel organımda bir gerilim olur. Klitorisim iyice 'karıncalanır'. Orgazmdan hemen önce kendimi çok güçlü hissederim ve bütün 'içim' canlı ve güçlüymüş gibi gelir. Nemlilik, sıcaklık ve güçlülük duygusu çok kuvvetlidir. Bazen popom ve kalçam çok hareketli olmak gereğini duyar, bazen de kalçam ve bacaklarımla bir şeye doğru kendimi itmek gereğini duyarım. Orgazmın kendisi baraj yıkılmasını andırır. İçimde kasılmalar duyar ve kendimi akışkan hissederim. En güzeli artarda orgazm sırasında duyulan sürekli yükseliş ve alçalışlardır.”

...”Tatlı, iyi ve hafif şiddette bir duygu olarak başlar. Bu duygu arada tekrarlanır ve şiddeti artarak sıklaşır; her duygunun arasındaki zaman kısalır. Orgazmdan tam önce duygu çok şiddetlenir ve sürekli olarak uyluklarımda nefis duygular dalgalanır. Doruğa varırken, çevremdeki her şey yok olur gibi gelir ve bir süre şiddetle uğuldayan bu duyguya kendimi bırakırım. Geldikten sonra, cinsel organım çok duyarlı olur ve başlangıçtaki hafifçe şiddetli 'tatlı' duyguyla dolar gibi olur. Bu tanımladığım duygu aynı zamanda vajinamda yoğunlaşan, acıya yakın bir duygudur. Klitorisim uyarılırken bu duygu orada da vardır, ama orgazm olunca her nasıl oluyorsa bu iki duygu (klitoral ve vajinal) birleşip tek duygu haline gelir.”

...”Orgazm yaşamdaki en büyük bedensel zevktir. Zevkin doruğunaysa ilk kasılmadan tam önce vardır. Başlangıcında, gerilim cinsel organımda yoğunlaşmış olur, ama orgazm başlayınca bu zevk tüm gövdeme ve aşağı doğru bacaklarıma yayılır. Kasılmalar başlayınca, onları oldukları gibi duyarım; yani rahmin ve rahim boynunun ve belki de rahim boynu çevresindeki yuvarlak kasların kasılması gibi.”

...”Orgazm cinsel organım çevresinde yoğunlaşmış (bu anda klitorisimle vajinam arasında bir duygu ayırımı yapamam), bir içe doğru çekiliş duygusudur, sonra tüm bedenim gerilir ve hiçbir 'istek' ya da düşünce olmaksızın bu duygu beni sarar. Kontrol tamamen 'ona' geçer. Fizyolojik duyguyu tüm sancı etkisi dolayısıyla, anlatmak için ancak 'müthiş' sözcüğünü kullanabilirim. Yalnızca birkaç saniye sürer ama nefistir. Cinsel bölgemde şiddetli bir 'iç patlama ‘ya ek olarak, bir de tüm bedenimin gerildiğinin bilincine vardığımı söyleyebilirim.”

...”Kitaplarda tanımlandığı şekilde orgazm olmam. 'İyi bir duygu’nun yayılması ile başlar, bunu cinsel organımda duyarım, sonra tüm bedenime dağılır. Bu duygu gittikçe daha çok cinsel organımda yoğunlaşır, doruğun derecesini önceden anlarım; fazla yoğunlaş-tığında, o kadar iyi orgazm olmaz; en iyi doruğa varış tüm bedenimi içine alandır. Orgazmın niteliğinde nerdeyse rahatsızlıktan başlayıp (hazırlık devresi tamamlanmadan varılan doruk), tamamen rahatlamaya (tüm bedenimi saran rahatlatıcı dalgalar gibi) kadar gelen değişiklikler görülebilir.”

...”Düşüncelerim kendime takılır kalır; en iyi şekilde uyarılmak üzere hareket ederim. Vajinamın çevresinde nabız gibi atan bir duyarlılık hissederim. Doruğa varıp varamayacağım konusunda korkum olduğundan, tüm dikkatimi cinsel ilişkiyi tamamlamak ve 'or-1 tada kalmamaya' veririm. Sonra dört beş saniye süren ritmik yükselişle, dalgalı bir kas hareketi olur. Sonra da kaslarım rahatlar ve eşime karşı çok sevecen olurum.”

 ...”Önce bedenim ve kafam gerilir, kalp atışlarım hızlanır, sonra sevgilime sarılırım, daha sonra bir iki saniye her şey durur, soluksuz bir iki saniye sonra geleceğini bildiğim orgazmı beklerim. Sonra içimde dalgalanmalarla eşime doğru sallanırım, sanki ona yeter derecede sarılamıyormuşum gibi gelir. Bunu her tarafımda ama özellikle karnımda ve içimde duyarım. Daha sonra da içime sıcaklık, sevgi ve mutluluk dolar.”

...”Bedenim yavaş yavaş gerilir, doruğa erişir ve bir zevk düzeyine varır, sanki bir düzlükte kayıyormuşum gibi gelir, sonra da önce keskin ve hızlı olup sonradan daha yavaş ve yumuşak olan beş altı kasılmayla sona erer.”

...”Klitoriste şiddetli bir baskı ve sıkışma ile başlar, sanki klitorisim patlayacakmış gibi gelir. Sonra bu duygu vajinamı ve kasıklarımı sarar. Kızışır ve terlerim, başım zonklar, bu heyecan başka her şeyi siler; sanki tüm olarak büyük, sert bir klitoris haline gelmişim gibi gelir bana.”

...”Orgazm başlamadan önce klitorisimde şiddetli bir titreşim ve vajinamda bir gerilim duyarım, sonra gerilim boşanır ve vajinam kasılır, kalp atışlarım hızlanır, bedenim inler ve 'oh, oh, oooooh' gibi sesler çıkarırım. Başlarken şiddetli bir zevk duyarım, sonra da bu zevk sürdürülemediğinden düş kırıklığına uğrarım. Sonra kocamın yemden insan olduğunu fark eder ve kendimi ona çok yakın duyarım.”

...”Orgazm vajinamın ortasında ya da derinliklerinde gerilimin büyük bir güçle rahatlamasıdır. Kaşıklarımda dalgalanmalar ya da kasılmalar duyar, kıvrılır, çoğunlukla bu duyguyla değişik yönlere kıpırdar ve kasılmalarla kendimi iterim. Sonuna doğru cennetteymişim gibi rahatlar sevgilimin kolunu ya da çarşafı elimle sıkacak yerde orada öylesine yatar kalırım. Sonuna doğru ya da orgazm olduktan sonra vajinam genellikle hoş bir şekilde yalnızca bir ya da altı kez kasılır. Orgazm sırasında genellikle çok bilinçli olurum; yanda kalırsam herhalde çok bozulurdum.”[1] Hite Shere. Hite Raporu, Kadınların Cinselliği Konusunda En kapsamlı Araştırma, Çev: Esin Eden, İstanbul:  Cep/Cinsellik Yayınları, 1984. (Orjinal Rapor: 1976, Dell Publications)

[2] Hite Shere. Hite Raporu, Kadınların Cinselliği Konusunda En kapsamlı Araştırma, Çev: Esin Eden, İstanbul:  Cep/Cinsellik Yayınları, 1984. (Orijinal Rapor: 1976, Dell Publications) Sayfalar: 124-138; 298-302; 333-334 .