• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam39
Toplam Ziyaret206431
TEMEL CİNSEL BİLGİLER (BASIC SEXUALITY)
Site Haritası
Takvim

PC-Kası Nedir?
PC KASI

(PUBOKOKSİGEUS KASI - AŞK KASI)
 
Doç. Dr. Ümit Sayın'ın "Derin Seks", "Neo-Tantra", "ESR", "Tantrik Kama Sutra-1", "Kadınlarda Orgazmın Psikolojisi" isimli kitaplarından alınmıştır.

Bu bilim adamları söylediklerinde bir ölçüde haklıydılar, çünkü Kinsey raporlarının gösterdiğine göre 1940’larda Amerikalı erkeklerin % 80’i cinsel ilişkiye girdikten iki dakika sonra boşalırken, bu süre 1970’lerde beş-yedi dakikaya çıkmıştı, yani cinsel denetim kültürün ve kadınların bilinçlenmesinin zorlamasıyla geliştirilmişti. Ayrıca Ann Launders’ın 141000 kişi üzerinde yaptığı ankete göre insanların % 80’i için cinsellik evlendikten sonra çok daha zevksiz bir hale gelmekteydi, bunun nedeni haz almanın geliştirilememesi ve normal insanların da bu işi tam anlamıyla bilmemeleriydi. Bu nedenle yeni seminerler ve programlar tasarlanmaya başlandı.John Perry 1976’da vajinal myograf adını verdiği bir alet geliştirdi ( US Patent No 4396019), bu alet perineometer’a benzemekteydi ama bir  EMG (elektromyografi) cihazına bağlanabiliyor ve vajinal kasların gücünü ölçebiliyor, aynı zamanda uyguladığı doğru akım ile bu kasların otomatik olarak kasılmasını sağlıyordu, ayrıca kendi kaslarının gücünü bir monitörde gören kadınlar hangi hareketi yaptıklarında hangi kasların ne kadar kasıldığının da ayırdında oluyorlardı.

 Bu kaslara PC kası adı verildi (PC: Pubokoksigeus, yani pubis ile koksiksi birleştiren kas.) Anatomi  atlasını karıştıranlar bu isimde bir kasa rastlayamazlar, çünkü PC kası kuyruk sokumundan başlayıp, pubise (leğen kemiğinin önü) kadar uzanıp bağlanan ve içeriden vajinayı sarıp sarmalayan bir çok kasın oluşturduğu bir kas ağıdır; ama mesela anüsü kasan anal sfinkter bu kas ağına dahil değildir. Kadınların büyük çoğunluğunda PC kası hem çok zayıf hem de atrofik, hele doğumdan sonra PC kası iyice güçsüzleşiyor ve PC kaslarına hakim olan kadınlar ise ağrısız ve çok kolay doğum yapabiliyorlar. Perry’nin araştırmalarına göre anorgazmia vakalarından bazılarında çok zayıf PC kasları sorumluydu.Dr. Benjamin Graber[1] 281 kadın arasında yaptığı araştırmada grubu üçe bölmüştü:

A)   Hem sadece klitoral stimülasyon (uyarı) hem de sadece vajinal stimülasyonla orgazm olanlar.


B)   Sadece klitoral stimülasyonla orgazm olanlar.


C)   Hiç orgazm olmayanlar.
 
Gruplardaki kadınların PC kaslarının gücü ölçüldüğü zaman A grubundakilerin gücünün ortalaması 20 üstünden 17 bulunurken, hiç orgazm olmayanlarınki (C grubu) 7, B grubundakilerin de 12 bulunmuştu.  Yani orgazm olabilme yeteneği ile PC kasının gücü arasında doğrudan bir ilişki mevcuttu.


Ladas ve Perry’nin PC kası bio feedback’i uyguladıkları 134 kadından % 81’i PC kaslarına hakim olduklarını ve bu hakimiyetin onların cinsel yaşantılarını olumlu yönde değiştirdiğini ve eskiden yaşamadıkları halde şimdi art arda orgazm yaşar hale geldiklerini yazmışlardı[2]. Aşağıdaki grafikte bir kadında PC-Kasının kasılmasının orgazmla ne kadar yakından ilişkili olduğunu anlatılıyor.
 
Kadınlarda cinsel uyarının başlaması pelvis içindeki ve vajina etrafındaki damarların göllenmesiyle kendini gösterir. Bu nedenle amyl nitrat veya isordil gibi ilaçlar ani vasodilatasyon (damarların genişlemesi) yaparak pelvis içinde kanın toplanmasına neden olurlar ve orada dolgunluk ve sıcaklık hissi yaratırlar, bu cinsel haz olarak algılandığı için bu ilaçların afrodizyak etkilerinin olduğundan bahsedilir; eğer orgazmla bu his geçici olarak yok edilemezse kadınlar pelvisde rahatsızlık verici bir dolgunluk duygusu yaşarlar.Bu duygu süreğenleştiğinde pelvis ağrılarına, psikosomatik  ağrılara ve nevroza neden olabilir. Fakat kadınların erkeklerden farkı bu (toplardamar) göllenmesinin çok daha yavaş kaybolmasıdır; yani erkeklerde ejakülasyondan sonra kan göllenmesinin ortadan kalkmasına rağmen, kadınlar bu göllenme hafif azalmış ama devam ederken tekrar uyarılabilir ve orgazm olabilirler, ve orgazmların şiddeti 3. ve 4. kerede daha fazladır.[3] PC kasına hakim olmuş ve bu kası geliştirmiş kadınlarda pelvis içine gönderilen kan akımının çok daha iyi kontrol edildiği ve bu akımın çok daha fazla olduğu saptanmış. Orgazm sırasında da bu kadınlarda PC kası ritmik olarak kasılmakta ve bilinçli kasılmaya devam edildiğinde orgazmın süresini % 15-20 oranında arttırmakta[4]. Ayrıca PC kasını geliştirmiş kadınlar önceleri Grafenberg noktasını çok zor algılamalarına rağmen, PC kasının kasılmasıyla daha iyi algılar hale gelmekteler. Bu kişilerin cinsel fantezi kurduklarında farkında olmadan PC kasını hareket ettirdikleri ve hızlı bir biçimde vajinal ıslanmayı sağladıkları saptanmış. Bir süre sonra aynı gözün fazla ışığa uyum yapması gibi PC kası da cinsel uyarımlara uyum yapmakta.

 
Poligamik (çok eşle ilişkiye giren) kadınlarda, kendi kendine fazla tatmin eden kadınlarda da bu kas ağının gerginliğinin (tonusunun) güçlü olduğu görülmekte. PC kasının aktif cinsel yaşantıya çok yakın ilişkisi var ve kullanılmamakla çok kolay atrofiye uğrayabiliyor. Türkiye’deki kadınları baktığımızda 27-28 yaşında evleninceye kadar bakire kalan ve hiç kendi kendini tatmin etmemiş ‘fazla namuslu’ bir kızımızı ele alırsak, hele ona bir de vakti geçmesin diye doğum yaptırırsak onun PC kaslarının dumura uğramaması mümkün değil ve bu genç annenin cinsellikten hoşlanmamasını doğal karşılamalıyız. Nitekim evli ve çocuk doğuran kadınların pek çoğu cinselliği bir angarya olarak yapıyor[5].  Öğrencilik yıllarımda birkaç hekim arkadaşım bana kadınların orgazma ihtiyacı olmadığını, şimdi dünyada bir ‘orgazm modası’ olduğunu, bunun geçeceğini ve orgazmın böylesine abartılmasının ‘iyi’ ilişkileri bozduğunu söylediler. Eğitimleri boyunca onlara Tıp Fakültesinde cinsellikle ilgili hiçbir gerçek öğretilmemişti, halen de öğretilemiyor; bazen böyle erkeklerle evlenecek olan kızların bu yazıyı okumalarının ne kadar anlamsız olduğunu düşünüyorum.
 
 
PC kasının geliştirilmesi sırasında düşülen hatalarda en önemlisi anal sfinkteri veya bazı kadın içi kaslarını devreye sokup kullanmak, az da olsa böyle olgulara rastlanmış. Aslında PC kasının kasılması  sırasında anal sfinkter de kısmi olarak kasılır ama iki farklı kasın bilincinde olmak gerekli.


Whipple PC kasını bilinçli kullanan kadınların % 10’nun derin rahim kaslarını da ayrıca kullanabildiklerini ve oturdukları yerde orgazm olabildiklerini saptamış. Aslında bacak bacak üstüne atarak sadece PC kasını kullanan kadınların hiçbir başka uyarı olmaksızın orgazm olduğuna dair raporlar da var. Kadınlarda cinsel uyarının ve hazzın ne boyutlara varabileceğini tahmin etmek ve “işte bu son sınırdır” demek hata, çünkü onların potansiyellerini keşfetmek çok zor[6]...[1] Benjamin  Graber ve G. Kline-Graber, Female Orgasm: The Role of Pubococcygeus,  J. Clinical Psychiatry,  (40): 34-39, 1979.

[2] A. K. Ladas, B. Whipple, J. D.Perry, The G-Spot, London: Corgi Books, 1983, S: 88-125.

[3] Helen Singer Kaplan, The New Sex Therapy, London: Pelican Books, 1974.

[4] Byrce Britten, The Love Muscle: Every Woman’s Guide to Intensifying Sexual Pleasure, N.Y.: Signet Books, 1983.

[5] Kurban Özuğurlu, Evlilik Raporu, İstanbul: Altın Kitaplar,1985.

[6] Mantak Chia ve Michael Winn, Erkekler İçin Taocu Sevişme Sırları, İst.: Dharma, 2001; Mantak Chia ve Maneewan Chia, Kadınlar İçin Taocu Sevişmenin Sırları, İst.: Dharma, 2. basım, 2003.