• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam94
Toplam Ziyaret205582
TEMEL CİNSEL BİLGİLER (BASIC SEXUALITY)
Site Haritası
Takvim

2017-Vajinismus-Anorgazmi Workshop Katılımcı Yorumları

09-Nisan-2017 Vajinismus-Anorgazmi
 Deniz-D:
 
Öncelikle bana böyle bir fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim. Geçen yıl eşimden ayrıldım ve gerçekten çok zor süreçlerden geçtim. Çocukluğumdan beri cinsellikle ilgili ailemden aşılanan tabularım vardı. Bu tabular gün gelip de evli bir kadın olduğumda da maalesef bana çok zararlar verdi. Hep kadın olmanın ne kadar zor ve bu toplumda  beni aşağı çekici bir şey olduğunu düşünürdüm.


Ümit hocanın verdiği eğitimden sonra tüm hayatımı sorguladım. Yaşadığım bütü maddi manevi problemlerimin kökeninde cinsellikle ilgili yanlış inançlarımın olduğunu farkettim. Belki geç kaldım ama zararın neresinden dönersem kardır diyerek Ümit Hocanın kitaplarına sarıldım. Daha önce bunları öğreten olsaydı çok farklı bir yerde olurdum şimdi.  Bütün kadınlara tavsiyem, asla kendilerinden vazgeçmesinler. Çocuklarını tabularla büyütmesinler.


Özellikle kız çocukları kendi vücutlarını tanımadan yetişkin oluyorlar. Kendi bedenleri üzerindeki tüm kararları da başkaları veriyor. Bunları engellemenin yolu kadın olarak önce bizim bilinçlenmemizdir. Biz bilinçlenince çocuklarımızı ve eşlerimizi de doğru şekilde eğitebiliriz. Bu tarz eğitimlerin ülke genelinde daha da yaygınlaşması gerektiğini düşünüyorum. Bizler şanslıyız ki bu eğitimlere katılabildik ve Ümit beyi tanıyabildik. Eğitimlere katılma imkanı olmayanların da kitaplar yoluyla bu bilgileri almaları gerektiğini düşünüyorum. Her birimiz en yakınımızdakilerden başlayarak çevremizi bilinçlendirme misyonu taşımalıyız.


Duygu ve düşüncelerimi her ne kadar kısaca anlatmaya çalışsam da hayatımda yarattığı etkiyi buradan anlatabilmem olanaksız. Bu imkanı bana verdiğiniz için size tüm kalbimle teşekkür ederim. 
09 Nisan-2017

Nermin K

 

Arkadaşımın tavsiyesi hatta biraz da ısrarı üzerine 7 Nisan’daki eğitiminize katıldım. Eşinden 10 yıl önce boşanmış ve 10 yıldır kendisini sadece çocuklarına adamış bir anne olarak, arkadaşımın neden ısrar ettiğini eğitim esnasında anladım. Yıllardır kendi gerçek kadınlık kimliğimi unutmuş, sadece işiyle ve çocuklarıyla ilgilenen bir kadındım ve ne kadar yanlış yaptığımı bu eğitim sayesinde öğrendim. Adeta önümde yepyeni pencereler açılmıştı. Daha önce bırakın o pencerelerden bakmayı öyle bir pencere olduğunun bile farkında değildim.

Bu dünyada en önemli varlığımın kadınlığım, hatta en feğerli varlıklarımı, çocuklarımı bile kadınlığım sayesinde var ettiğimi anladım. Bunca yıllık öğretmenim, daha önce hiçbir yerde böyle şeyler duymadım, böyle şeyler okumadım. Hocamız alanında çok uzman, hem Türkiye’de hem dünya çapında çok değerli birisi ve bu eğitimi bize verdiği için minnettarım.Ben de iki genç kız annesi olarak kızlarımın da kendilerini ve vücutlarını tanımaları, potansiyellerini ortaya çıkarmaları içi bilinçlenmeleri adına onları da eğitime yollamaya karar verdim.Böyle bir imkan sunduğunuz için teşekkür ederim.