• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret206429
TEMEL CİNSEL BİLGİLER (BASIC SEXUALITY)
Site Haritası
Takvim

Temel Anatomi

Doç. Dr. Ümit Sayın'ın "Derin Seks", "Orgazmın Psikolojisi" ve "Parafili-1" isimli kitaplarından...

Erkek üreme organları da aynen kadınlarda olduğu gibi dışta yer alanlar ve içte yer alanlar olmak üzere ikiye ayrılır.


Erkeğin dış genital organlarını penis ve içinde erbezlerini (testisleri) barındıran torba (skrotum) adı verilen yapı oluşturur.

 

            TESTİSLER

0.5 m’den uzun ve 900’den fazla kıvrımlı seminifer tübüllerden oluşur. Spermler seminifer tübüllerden yaklaşık 6 m boyundan epididime girer. Epididim vas deferensa açılır ve prostat bezine girmeden hemen önce vas deferens ampullası adı verilen genişleme gösterir.

 

            PENİS

       Penis, erişkin bir erkekte 5-9 santimetre uzunluğunda, 3-5 santimetre çapında silindir şeklinde bir organdır. Cinsel uyaranlara bağlı olarak sertleştiğinde boyu yaklaşık iki kat uzar ve çapı artar. Penis boyutlarındaki artışı sağlayan mekanizma penisin iç yapısında bulunan boşluk ve gözeneklerin içinin kan ile dolmasıdır. Uyaran bittiğinde penis kısa sürede eski boyutlarına geri döner.

       Penis boyu ereksiyonda yaklaşık 13 cm ile 20 cm boyuna kadar uzayabilir. Normal bir cinsel ilişkinin kurulması için en az 9-10 cm kadar sertleşmiş ve ereksiyona geçmiş penis yeterlidir. Bazı erkeklerde ereksiyondaki penis boyu 20 cm’i de geçebilir. Cinsellikle penis boyunu birbirine bağlayan görüşler bilimsel olarak geçerliliğini yitirmiştir. Yani iyi bir seks için büyük ve uzun bir penis gerekli değildir. Kadının penisi daha rahat olarak hissetmesi kendi PC-Kaslarını geliştirmesine bağlıdır.

            Penis başı erkeğin en hassas bölgelerinden biridir ve içerdiği çok sayıda sinir ucu sayesinde erkek orgazmında en önemli rolü oynar. Penisin ortasından uretra adı verilen idrar borusu geçer. Mesaneyle bağlantılı olan bu boru, penis başının uç kısmında bulunan uretra (idrar yolu) ağzına açılır. Uretra hem meninin hem de idrarın dışarıya boşaltılmasını sağlar.

 
 

            Erkek uretrası (idrar yolu)  kadın uretrasına göre çok daha uzundur. Kadın uretrası (idrar yolu) 2.5-3 cm civarında, erkek uretrası ise 15-29 cm arasındadır (ortalama 22.3 cm)[1].  Kadın uretrasının nispeten kısa olması kadınlarda idrar yolları enfeksiyonlarının kolaylıkla oluşmasına zemin hazırlar.

Peniste var olan Corpus Spongiosum ve Corpus Cavernosum isimli yapıların kanla dolup şişme özellikleri vardır. Kan damarları yönünden çok zengin olan penis uyarıldığında, bu yapılar kanla dolar ve penis ereksiyona geçer, cinsel birleşmenin gerçekleşmesi için ereksiyon gereklidir. Ama bilinenlerin aksine tam ereksiyon olmadan da cinsel birleşme yapılabilir.

 


 

            TORBA (SKROTUM)

            Skrotum içinde sağlı sollu yer alan iki testis, sperm kanallarının bir kısmı ve çok sayıda damar yapısı içeren bir yapıdır.

Skrotumun sperm işlevlerini korumak açısından çok önemli bir özelliği vardır:

  • Sperm hücreleri ısı değişikliklerinden olumsuz etkilenirler ve işlevlerini en iyi şekilde yerine getirebilmeleri için vücut ısısından yaklaşık 2 derece daha düşük bir ortamda bulunmaları gerekir. Torbanın vücut dışında bulunmasının nedeni budur.
  • Torbanın içindeki ısı vücut ısısından daha düşüktür ve soğukta büzüşerek ısı kaybını önler. Sıcakta ise aksine sperm hücrelerinin aşırı ısıya maruz kalmalarını önlemek için gevşer.

 

            TESTİSLER

            Torbanın içinde sağlı sollu yer alan iki adet testis, sperm hücrelerinin üretildiği ve testosteron adı verilen erkeklik hormonunun salgılandığı yapılardır. Testislerin büyüklükleri kişiden kişiye değişmekle beraber, her biri ortalama 20-30 gram ağırlığında, 4-5 santimetre uzunluğunda ve 2-2,5 santimetre kalınlıktadırlar. Testisler yaklaşık aynı büyüklükte olmalarına karşın yapısal olarak sol testis sağdakine göre biraz daha aşağıda yer alır.

Her testis içinde küçük ve oldukça kıvrımlı sperm kanalcıkları bulunur. Bu kanalcıklar beyindeki hipofiz bezinin salgıladığı FSH hormonunun verdiği emirle sperm hücreleri üretirler.

            Testisler yine hipofiz bezinden salgılanan ve LH adı verilen hormonun etkisiyle testosteron hormonu üretirler.

            Erkek çocukta ergenlik dönemine girene kadar nispeten düşük miktarlarda salgılanan testosteron hormonu ergenlikle birlikte daha hızlı salgılanmaya başlar ve erkek çocukta ses kalınlaşması, sakal-bıyık çıkması, vücut kaslarının gelişmesi, vücutta erkek tipi kıllanmanın ortaya çıkması gibi erkeksi özelliklerin ortaya çıkmasını sağlar. Sperm üretimi de ergenliğin başlamasıyla kısa sürede başlar.

            Erişkin bir erkekte de testosteron erkek cinsiyete özgü özelliklerin devamını ve sürekli olarak sperm üretimini sağlar.

 

            SPERM HÜCRESİNİN YAPISI

            Sperm hücresi yaklaşık santimetrenin 250'de biri kadar uzunlukta çıplak gözle görülemeyecek kadar ufak bir hücredir. Hücrenin baş, gövde ve kuyruk olmak üzere üç ayrı kısmı vardır. Baş kısmı sperm hücresinin yumurta hücresi içine girme işlevini yürütür. Bu amaçla bu kısımda yumurta hücresinin dış tabakasını eritip delebilen maddeler bulunur. Gövde kısmı sperm hücresinin 23 kromozomdan oluşan genetik materyalini içerir. Burada ayrıca sperm hücresinin canlı kalması ve hareket etmesi için gerekli olan enerji sağlayıcı maddeler depolanmıştır. Kuyruk kısmı sperm hücresinin hareketli olmasını sağlar. Kırbaç hareketleriyle ilerleyen sperm hücresi bu şekilde yumurta hücresini bulmaya çalışır.

           

            SPERM ÜRETİMİ

            Her testis içinde çok ince ve birbiri üzerine katlanmış çok sayıda kılcal boru vardır. Sperm hücreleri bu borular içerisinde oluşur ve olgunlaşırlar. Sperm hücrelerinin üretimi ve olgunlaşması yaklaşık 74 gün kadar sürer.

            Testis içindeki kanalcıklar testisin hemen tepesinde yerleşmiş olan epididim adlı yapıyla devam ederler. Epididim sperm hücrelerinin olgunlaşmasının devam ettiği bölgedir ve hücreler için bir depo görevi üstlenir. Epididim vaz deferens adı verilen ana sperm iletim kanalıyla devam eder.

            Ana sperm kanalının içine seminal vezikülleri, prostat bezi ve Cowper salgı bezleri kendi salgılarını boşaltarak meninin son şeklini almasını sağlarlar. Bu salgıların sperm hücreleri üzerinde besleyici ve hareket artırıcı özellikleri vardır. Sperm hücrelerinin bu salgılarla birleşmesi neticesinde oluşan sıvıya meni adı verilir. Yaklaşık 4 ml hacmindeki meninin hacmen % 60'ı seminal vezikül tarafından, % 20'si prostat salgısı tarafından oluşturulur. Prostat en dış kısımda yer alan organ olduğundan ejakulasyonda ilk boşalan sıvı prostat sıvısıdır ve en canlı spermler bu sıvı içinde yer alırlar. Sperm üretimi devamlıdır, üretilen sperm depolanır ve boşaltılmaya hazır bekler.

 

MENİNİN SALGILANMASI VE ÖZELLİKLERİ

            Meni erkeğin orgazm olmasıyla birlikte dışarı fışkırma tarzında boşalır. Meni yaklaşık 1.5-5 mililitre miktarında opak-gri renkte, kuruduğunda sarı bir renk alan, kendine özgü bir kokusu olan, yapışkan ve kıvamlı bir sıvıdır. Vücuttan atıldıktan sonra 5 ila 20 dakika arasında yapışkan halini kaybeder. Bir boşalmada erkek ortalama 150-200 milyon sperm hücresi boşaltır. Yumurta hücresinin döllenmesinde sperm sayısı kadar spermlerin kalitesi de önemlidir.

 

SPERMLERİN DEPOLANMASI VE SEMİNAL VESİKÜL

            Spermler orgazm sırasında boşaltılmadan önce mesanenin altında yer alan Seminal Vesiküllerde (Vesica Seminalis) toplanır. Spermler buraya testislerden epididim, vas deferens kanalıyla taşınırlar. Orgazm kasılmaları sırasında prostatta ve seminal vesiküllerde de kasılmalar gelişir. Bu kasılmalarla birlikte seminal vesiküldeki sperm içeriği, prostat sıvısıyla birlikte uretraya (idrar yoluna) verilir, burada yaklaşık 22 cm’lik idrar yolunu dolaşarak, idrar yolundaki kasılmalarla birlikte de dışarıya atılır.

 

 

 [1] Kohler TS, Yadven M, Manvar A, Liu N, Monga M. The length of the male urethra. Int Braz J Urol. 2008 Jul-Aug; 34(4):451-4.