• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam67
Toplam Ziyaret206171
TEMEL CİNSEL BİLGİLER (BASIC SEXUALITY)
Site Haritası
Takvim

VAJİNİSMUSVAJİNİSMUS TEDAVİSİ


Vajinismus Türk toplumunda son 20 yılda oldukça yaygınlaşmıştır! Bilindiği gibi vajinismus, vajinayı çevreleyen kasların istemsiz olarak kasılarak, cinsel ilişkiyi reddetmesi ve imkansız hale getirmesidir; pek çok evlilik bu nedenle yürümemekte, hatta çökmektedir. Temel nedenleri, fazla psikolojik baskılı (inhibisyonlu) yetişme, sosyal  tabulara fazla önem verme, aşırı cinselliğe ket vurma, canı yanacak korkusu, psikolojik travma ve cinselliği reddetme olan vajinismusun tedavisi Master ve Johnson’dan beri temelde psikoterapiye ve davranış tedavisine dayanmaktadır[1]. Vajinismusu olan kadınlar, klitoral orgazm olabilmelerine karşın, cinsel ilişkiyi reddederler ve erkekle cinsel ilişkiye (koitusa) giremezler. Bu kadınların çoğunda nevroz veya başka psikolojik bozuklar gelişebiliyor veya vajinismus, bu psikolojik bozukluklara eşlik eder. Anorgazmik olan vajinismus vakaları da az değildir.
 
 
Vajinismus tedavisine Türkiye’de oldukça yanlış yaklaşılmaktadır. Vajinismus sorunu çeken kadınların büyük kısmı aslında orgazm olmayı da bilmemektedirler. Türkiye’deki cinsel terapistler Helen Singer Kaplan’ın tarif ettiği parmak yöntemiyle vajinismusun aşılabileceğini düşünmektedirler[2]; hâlbuki kadınlarda vajinaya giren bir yabancı cisme karşı tepki olduğundan, yabancı bir cisim olarak dilatörlerle tedaviye başlanması gerekir. Masters ve Johnson ve daha pek çok cinsel terapist tarafından tanımlanmış ve başarılı olan yöntem de zaten dilatörlerin kullanıldığı vajinismus tedavisidir[3]. Vajinismus sorunu olan kadınlarda aşama aşama gidilmesi tedavi yöntemi şöyle olmalıdır:


 
1-     Cinsel fizyoloji eğitimi, cinsel fonksiyon bozuklukları hakkında ve tedavileri konusunda eğitim.

2-       Cinselliğe ait korkuların, MİT’lerin yenilmesi.

3-       Cinsel beynin geliştirilmesi.

4-     Vajinismuslu hastaya mastürbasyonun yanlızken ve daha sonra da eşiyle birlikte yapmasının öğretilmesi.

5-       Vajinismuslu hastaya manuel veya cinsel terapiye yardımcı vayblar ile orgazm olmasının öğretilmesi.

6-       Haz ve orgazm odaklı vajinismus tedavisi için bilgi ve deneyim alt yapısının hazırlanması.

7-       Dilatörler ve bazı cinsel oyuncaklarla kademeli olarak koitusa yalnız ve eşiyle birlikte hazırlanılması.

8-       Ek psikoterapi süreci.

9-       3-6 aylık bir hazırlık döneminden sonra eşle orgazm olunmsının öğrenilmesi.

10-   Dilatörlerle yeterince ilerleme ve eşin yardımıyla orgazmın sağlanmasından sonra normal koitus evresine geçilmesi.
 
 
Vajinismusu Kendi Kendinize Nasıl Tedavi Edebilirsiniz?
 
Vajinismusu aslında en iyi kadınların kendileri tedavi edebilirler.

Aşağıda 25  haftalık bir tedavi programı şemasını sunuyoruz:

Birinci Aşama- Cinsel beyni keşfetmek: 

Birinci aşamada cinselliğe ilginin ve odaklanmanın arttırılması gereklidir. Önce beyin cinselliğe ve cinsellikten haz almaya alıştırılmalıdır. Cinsel Beyin geliştirilmelidir. Bu konuda en iyi yöntem, önce cinsellik konularında bilgilenmek ve bu konularda yazılmış olan kitapları okumaktır, seminerlere ve workshoplara (atölyelere) katılmaktır. En önemli unsurlardan birisi de cinsel fantezi kurmayı öğrenmek ve cinselliği, cinsel fantezileri düşününce vajinanın ıslanmasını sağlayabilmektir. Unutmayın ki beyninizi eğitmeden, genital organlarınızı eğitemezsiniz Bu dönemde, bazı workshoplar (atölyeler), eğitimlerle insan cinselliği hakkında eğitilmek, kitap okumak ve bilgilenmek de çok destek olucu bir yaklaşımdır.  (Süre 2 hafta)

 
İkinci Aşama- Kendi cinsel organınızı keşfedin: 

Bunun için bir ayna yardımıyla kendi cinsel organınızı okşarken veya kendi kendini tatmin ederken keşfetmek ve kendi cinsel organına alışmak, farklı yapılarını keşfetmektir. Öncelikle klitorisin ve klitoral başlığın yerini keşfetmelisiniz. Mastürbasyon sırasında elinizle klitoris başını, klitoris başlığı ile aşağı yukarı veya dairesel olarak uyaracaksınız, bu sırada özel bu iş geliştirilmiş yağlar veya Johnson’s bebek yağı kullanmalısınız. (Süre 1 hafta)

 
Üçüncü Aşama-Klitoral orgazmı öğrenmek. 

İlk aşamada, hiç ilişkiye girmeden veya zorlamadan, içeriye bir şey sokmadan, sadece klitorisin üzerine yağ dökerek (masaj yağı, baby oil) parmaklarla klitoris başlığının dairesel veya aşağı yukarı hareket ettirilmesi sayesinde uyarılmayı, ıslanmayı ve sonunda orgazm olmayı öğrenebilmektir. Bu eylemi hem yanlız, hem de eşinizle birlikte gerçekleştirmelisiniz. Bu bahsi geçen dönemlerde hiç koitus girişimi olmamalıdır.  (Süre 2 hafta)
 

Dördüncü Aşama-Vayblarla orgazm olmayı öğrenmek:

Elle klitoral orgazmı öğrendikten sonra, bunu çok daha kolay sağlayabilen küçük bir yumurta vibratörle (vajina içine girmeyen) farklı frekanslarda çalışırken, orgazm olmayı öğrenmeyi denemelisiniz. Vayblar kadınların % 80-85’inde farklı titreşimlerde klitoral orgazmı tetiklerler. Eşiniz de bu konuda size yardımcı olmalıdır; ama 25. Haftaya kadar hiç koitus yapmayacağınızı unutmayın. (Süre 2 hafta)

 
Beşinci Aşama-PC kasınıza (Aşk Kası) istemli kontrolü öğrenmek ve PC-kasınızı geliştirmek: 

Vajinal kasların (PC-Kasları) kontrolü hem vajinismusun kontrolü, hem de vajinal orgazmların geliştirilmesi için çok önemlidir. İdrar yaparken, idrarı istemli olarak durdurabilen kaslar PC-Kaslarıdır (Aşk Kasları). Bu nedenle internetten kendinize Kegel egzersizlerinin nasıl yapılabileceğini bulabilirsiniz. Kegel egzersizleri hem bu kaslar üzerindeki denetiminizi, hem de bu kasları kullanırken, vajinal ıslanmayı artıracak ve orgazm olmanızı kolaylaştıracaktır. Vajinal ilişkiye girebildikten sonra PC-kaslarınızın geliştirilmesine bu iş için tasarlanmış bir Kegel Perineometer kullanmanız, işinizi çok daha kolaylaştıracaktır. Ama henüz vajinismusu çözmeden Kegel Perineometer kullanamazsınız. Kegel egzersizleriyle PC-kaslarınızı uzun süre sıkabilene ve sıkılı tutabilene kadar birkaç hafta çalışmanız gerekmektedir. PC-Kaslarının güçlendirilmesi ve kontrolü aynı zamanda vajinal orgazm refleksinin öğrenilmesini de çok kolaylaştırır. Bu Kegel egzersizlerini, her gün, bundan sonraki her aşamada tedavinin sonuna kadar sürdüreceksiniz. (Süre 2 hafta)
 

Altıncı Aşama-Bakireyseniz ve canınınızın yanacağından çok korkuyorsanız uyuşturmadan dilatör veya parmak kullanmayın, ilişkiye girmeyin:
 

Eğer bakireyseniz, en kolay yöntem bir kadın doğumcuya gidip, lokal  anestezi altında kızlık zarının yarılmasını sağlamaktır. Bunu yapamıyorsanız, içinde sinirleri uyuşturucu olan (Anestol gibi) bir kremi kullanmadan veya iğneyle lokal anestezi yaptırmadan cinsel ilişkiye girmeye kalkmayın. Canınızın ilişki sırasında yanması durumunda, daha fazla travma oluşacağını ve bu sefer cinsel ilişkiyi tümden reddedeceğinizi unutmayın. Kesinlikle canınız yanarkan, cinsel ilişkiye girmeye kalkmayın. Canınız yanarken veya yanacağını düşününce dilatörleri lokal anestezik olmadan kullanmayın. (Süre 1 hafta)
 

Yedinci Aşama-Dilatör ve parmak egzersizleri: 


Piyasada satılmakta olan vibrasyonlu dilatörlere ulaşabilirseniz, silikondan yapılmış, yumuşak ve bükülebilir bu dilatörleri en inceden kalına doğru, sadece bir iki santim vajinadan içeri sokma egzersizlerine başlamalısınız. Dilatörlere geçmeden önce en ince parmağınızdan başlayıp, daha kalın parmaklara geçene kadar, farklı parmakları içeri sokmaya çalışmalısınız. Bunu yaparken lokal anestezik (anestol veya lidokain, lignokain, ksilokain gibi) ve bebek yağı kullanmayı ihmal etmeyin.  

 
Bahsi geçen dilatörler çapı 0.8 cm’den başlayıp, artarak 2-4 cm’de kadar gitmektedir. Vibrasyon daha önce sizde cinsel haz oluşturduğu ve orgazmı tetiklediği için, vibrasyon yapan bir cismin sizde haz oluşturmasını sağlamalısınız. Önce bir kez vaybla klitoral orgazm olduktan sonra, elinize titreşen en ufak dilatörü alıp, önce küçük dudaklarda dolaştırdıktan sonra, sadece 1-2 cm içeriye doğru sokmayı denemelisiniz. En küçük dilatörle yapacağınız çalışmalar 2 hafta, diğer boylarla yapacağınız egzersizler birer hafta sürmelidir. Tüm bu ve aşağıdaki egzersizlerde dilatör veya dildo vaybları su bazlı bir kayganlaştırıcı ile yumuşatıp, kayganlaştırın. (Süre, toplam 5-7 dilatör, 6-8 hafta)

 
Sekizinci Aşama-Parmak egzersizleri: 


Dilatörleri içeriye 1-2 cm sokmayı başardıktan sonra, en küçük parmağınızı, sonra işaret parmağınızı, sonra da ortanca parmağınızı birer hafta arayla içeriye 1-2 cm sokmaya çabalamalısınız. Eğer bu sırada dilatörleri veya parmağınızı içeriye 2 cm den fazla sokabilirseniz bu çok etkili olabilir, vajinismus kendiliğinden kısa sürede çözülebilir. (Süre, 1-3 hafta)
 

Dokuzuncu Aşama-3. veya 4. Dilatörü veya işaret parmağını tam içeri sokmak: 


Büyüklük açısından üçüncü veya dördüncü dilatörü veya küçük parmağınızı yavaş yavaş, vaybla gelişmiş bir orgazmdan sonra içeri doğru 2 cm den fazla tüm vajina boyunca sokmaya çalışmalısınız. (Süre, 1 hafta)
 
 
Onuncu Aşama-En kalın dilatörü veya 3. Parmağı tam içeri sokmak: 


Vaybla gelişmiş bir orgazmdan sonra, titreşen 6 veya 7 nolu dilatörü veya ortanca parmağınızı içeri sokmaya çalışmalı, yavaş yavaş içeri girebildiği kadar sokabilmelisiniz. (Süre 1 hafta)
 
On birinci Aşama-Bir parmağı içeri sokarken bir yandan vaybla mastürbasyon yapma: 


İçeri girme olgusuyla vaybı veya manuel olarak mastürbasyonu birlikte kullanmalısınız. Önce vayb ile bir kez klitoral orgazm olun, ıslanmayı ve heyecanlanmayı yaşayın. Sonra bir parmağı veya aynı kalınlıktaki titreşen bir dilatörü içeri sokarken mastürbasyon yapmayı ve tekrar klitoral orgazm olmayı deneyin; bunu hem yalnız yapın, hem de eşinizle birlikte. (Süre 1 hafta)

 
Oniksince Aşama- İki parmağı içeri sokarken bir yandan vaybla veya elle mastürbasyon yapma: 


Önceki aşamayı bu sefer iki parmakla (işaret parmağı ve ortanca parmak) veya daha kalın bir dilatörle deneyin. Bunu başarabiliyorsanız, bu sefer ortanca parmak ve 4. Parmakla aynı şeyi deneyin. (Süre 1 hafta)

 
On üçüncü Aşama-En büyük dilatörle veya iki parmaktan kalın bir dildo vaybla mastürbasyon yapma: 


Önce vayb ile klitoral orgazmı yaşadıktan sonra, ya farklı bir vibratörle (vibratör dildo) veya en büyük dilatörle ikinci kez mastürbasyon yapmayı deneyin ve içinize giren nesneden haz almaya çalışın, bu sırada bir yandan da klitorisi küçük yumurta vayb veya ellinizle uyarın. (Süre 1 hafta)

 
On dördüncü Aşama-Penis kalınlığının 2/3 ü olan bir dildo vayb ile mastürbasyon yapma: 

Bunun için dilatörlerin haricinde, penis kalınlığından daha az olan dildo vibratörlerden edinmelisiniz. Bunları da yavaş yavaş içeri doğru sokarken, aynı anda klitorisi yumurta vayb ile uyarıp, hem ıslanmanızı artırmaya, hem de orgazm olmaya çalışın. Unutmayın bu işlemlerin tümünde su bazlı bir kayganlaştırıcı  veya baby oil kullanın. (Süre 1 hafta)

 
On beşinci Aşama-yavaş yavaş eşinizle cinsel ilişkiye girmeyi zorlama: 

Penisten daha küçük bir dildo vibratör ve yumurta vaybı aynı anda kullanırken orgazm olabiliyorsanız, yavaş yavaş eşinizle cinsel ilişki deneyimlerine başlayabilirsiniz. 


 
Vajinismusu yenmek için cinsellik konusunda beyni eğitirken, bu konulardaki kitapların okunması, seminerlere ve workshoplara (atölyelere) kat ılınması ve bu konularda kadınların kendi vücutları hakkında detaylı bilgilenmesi gerekmektedir. Burada ana ilke, orgazmla birlikte gelişmeyen vajinismus tedavilerinin başarısız olabileceğidir; vajinismuslu kadınlar, öncelikle orgazmı cinsel ilişkinin bir parçası olarak algılar hale gelmelidirler. 
 
 
Vajinismus Kalıcı Olabilir mi?

Bazı evliliklerde 5-6 yıl cinsel ilişkinin yaşanmadığı olmaktadır, çünkü cinsellik bir kısır döngüye girmekte ve sürekli reddedilir hale gelmektedir. Doğru tedavi edildiğinde ve psikoterapiyle birlikte götürüldüğünde vajinismus kalıcı olmaz. Ama vajinismusu aşma aşamasında yeni travmalar (kavgalar, zorlamalar, ağrılı cinsel ilişki, tecavüz, şiddet vb.) yaşanırsa, vajinismusun tedavisi zorlaşabilir ve vajinismuslu geçirilen süre uzayabilir.

 
Vajinismus Oranı Toplumda Nedir?

Dünya genelinde vajinismus pek rastlanan bir olgu değildir, oranı % 0.5-1’in altındadır! Artık Batılı ülkelerde pek fazla görülmemektedir. Ama sosyal ve dini baskıların, tabuların çok fazla olduğu ülkelerde vajinismusa sıklıkla rastlanmaktadır. Türkiye’de bu konuda bir istatistik yoktur; tahmini sayı bazı bölgelerde vajinismus rahatsızlığının kadınlarda % 15-20 gibi oranlara tırmanabildiğidir. Bizim yaptığımız bir çalışmada 221 kişinin katıldığı bir internet anketinde birinci sorun vajinal orgazm olamama (% 65), ikinci sorun klitoral orgazm olamama (% 19 iken), vajinismus üçüncü sorun  (% 14) olarak görünmektedir. Fakat şu unutulmamalıdır, doğru tedavi uygulandığında vajinismus  4 ay- 6 ay gibi kısa bir sürede tedavi edilebilen bir olgudur.

 
Kegel Perineometer ile Kegel Egzersizleri

Gerek Uzakdoğuluların yüzyıllara sığan deneyimleri, gerek Batı tıp dünyasının deneyimleri, gerekse bizim deneyimlerimiz göstermektedir ki, Kegel egzersizleri bir alet olmadan yapılamamaktadır. İngiltere’de pek çok kadın Pelvik Toner isimli bir aletle bu egzersizleri yapmaktadırlar. Fakat Pelvik Toner, pek çok açıdan kullanıma elverişsizdir. Onun yerine daha iyi bir alet hem kadının PC-Kasının gücünü geri besleme ile görebileceği, hem de her Kegel egzersizinden sonraki ilerlemesini izleyip, defterine kayıt edebileceği Kegel Perineometer’dır (Peritron).

 
Kegel Perineometer (Peritron) iki adet içinde hava boşluğu olan PVC (veya silikon) prob, iki adet farklı boyutlarda basıncı ölçebilen monometre ve bir uzun polietilen hortumdan oluşan çok basit ve pratik bir alettir. Daha da geliştirilmekte ve modifiye edilmektedir. Kegel Perineometer ile Kegel egzersizi yapan kadınlar yaklaşık 12-16 hafta kadar kısa bir zamanda bazı sonuçlar alabilmektedirler. 3-6 ay içinde ise cinsel yaşantılarında değişiklikler gözlenmektedir.
[1] Kaplan Helen Singer, The New Sex Therapy, London: Penguin Books, 1974.  ●   Masters W. Johnson V. Human Sexual Response (İnsanda Cinsel Davranış). Missouri: Little Brown Co. 1966. ●   Masters William ve Virginia Johnson, Human Sexual Inadequacy, N.Y.: Bantam Books, 1981.

[2] Kaplan Helen Singer, The New Sex Therapy, London: Penguin Books, 1974.  

[3] Masters William ve Virginia Johnson, Human Sexual Inadequacy, N.Y.: Bantam Books, 1981.  ●  Kaplan Helen Singer, The New Sex Therapy, London: Penguin Books, 1974.   ●   Masters William, Virginia Johnson, Robert C. Colodny, Human Sexuality, N.Y. : Harper-Collins, 1995.