• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam78
Toplam Ziyaret206182
TEMEL CİNSEL BİLGİLER (BASIC SEXUALITY)
Site Haritası
Takvim

Erkeklerde Genel CFB (General SFD in Males)


ERKEKLERDE CİNSEL FONKSİYON BOZUKLULARI

      Doç. Dr. Ümit Sayın'ın "Derin Seks", "Cinsellikte Farklı Boyutlar", "Afros" ve "Parafili-1" isimli kitaplarından...

  
       Erkeklerde cinsel fonksiyon bozuklukları sanıldığından da yaygındır. Bunlar şu şekilde kategorize edilebilir:
  • Cinsel istek bozuklukları
  • Erektil fonksiyon bozukluğu (ED)
  • Ejakülasyon bozuklukları ve erken boşalma
  • Orgazm eksikliği
 
Cinsel istek bozukluğu (DSM-IV’de hipoaktif cinsel istek olarak tanımlanmıştır) çok yaygın bir bozukluktur. Amerikan erkeklerinin % 15’inde, kadınlarının ise % 30’unda hayatlarının bir döneminde görülür. Etyololijisinde androjen eksikliği, diyabet gibi metabolik hastalıklar, ilaçların yan etkileri, madde bağımlılığı, alkolizm ve sigara kullanımı, psikolojk bozukluklar (şizofreni, depresyon, anksiyete bozukluğu vb), performans korkusu, iş veya evlilikle ilgili travmalar vb. sayılabilir. Şizofrenlerde çok yaygındır, kronik depresyon, affeksiyon (duygudurum) bozuklukları, obsesif kişilik bozukluğu gibi durumlarda görülebilir. Epilepsi (sara), parkinson, inme (stroke) sonrası azalmış cinsel istek yaygındır. Kandaki androjenlerin (testesteron vb) azalması temel nedenler arasındadır; teşhis konulmasında mutlaka androjenler ölçülmelidir.


Antihipertansifler (chlorthalidone, guanadrel, guanethidine, methyldopa, reserpine, ve spironolactone) psikiyatrik ilaçlar (fluoxetine, barbituratlar, clomipramine ve fluphenazine vb.), danazol, digoxin, ethinyl-estradiol, ketoconazole, methadone, niacin, alcohol, diazepam ve marijuana (esrar)  gibi droglar cinsel istekleri azaltır.
 
Erektil fonksiyon bozukluğu (ED) Amerika’da 18 yaşın üzerindeki popülasyonun % 12’sinde, 60-70 arasındaki popülasyonun % 25-30’unda görülür. Yaşlanmakta olan erkeklerde yapılan çalışmalarda oran % 52’ye kadar çıkabilmektedir. Belirtiler ereksiyonun cinsel ilişkiyi sürdürebilecek biçimde oluşturulamamasıdır. ED’ye sahip erkekler kısmı ereksiyona geçebilseler de bunu sürdüremezler.

Antihipertansifler, antikolinerjikler, psikotrop ilaçlar ve daha pek çok ilaç erkeklerde ED oluşturabilir. ‘Massachusetts Male Aging Study’ isimli bir çalışmada, hipoglisemikleri kullananlarda % 26, antihipertansifleri kullananlarda, % 14, vasodilatörleri kullananlarda % 36, kalp ilaçlarını kullananlarda % 28 oranında ED saptanmıştır. Sigara içenlerin % 86’sında anormal penis vaskülarizasyonu (kanlanması) saptanmıştır ve nikotin tüketimi ED’nin en önemli nedenlerinden birisidir.


ED’nin organik nedenleri arasında, sistemik hastalıklar, endokrin hastalıkları, diyabet, nörolojik hastalıklar, vasküler veya lokal penil bozukluklar, karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları ve yetmezliği, obstrüktif akciğer hastalıkları, uyku apnesi, kanser, siroz vb. sayılabilir.

Pek çok hastalığın oluşturuğu ED’nin temelinde androjenlerin azalması veya metabolizmalarının değişmesi vardır. Diyabetik hastaların yaklaşık % 50’sinde ED görülmektedir.
 
Ejakülasyon bozuklukları ve erken boşalma  toplumda sanıldığından çok daha yaygın görünen bir cinsel fonksiyon bozukluğudur. Erken boşalmada görülen bozukluk, erkeğin istemediği halde koitusu gerçekleştirdikten hemen sonra boşalmasıdır. Bu süre 10 saniyeden, 2 dakikaya kadar değişebilmektedir. İngiltere’de 789 erkekte yapılan bir çalışmada, performans korkusu ve anksiyete ile erken boşalma arasında bir bağlantı ortaya çıkmıştır.


Masters & Johnson, önceleri 30 saniyeden daha kısa sürede boşalmayı erken boşalma diye tanımlamışlardır. Daha sonraki daha yaygın gören tanımları, ilişkinin % 50’sinden fazlasında eşini tatmin edemeden boşalmaya erken boşalma demişlerdir[1]. Bu çok rölatif bir tanımlamadır ve kadın partnerin cinsel davranışına gore değişir, bazı kadınlar, 1 dakikalık bir koitusla orgazm olabilir ama çoğunluk için bu süre yetersizdir ve kadınların büyük çoğunluğu en az 5-15 dakika arasında bir koitus süresine ihtiyaç duymaktadırlar. Ama aynı tanımda kadınların orgazm olması için yeterli süreyi de 30-60 saniye olarak tanımlamışlardır ki, bu bugün bilinen bilgilerin hiç birisine uymamaktadır. Amerika’daki kadınların büyük çoğunluğu 60 saniyedeki bir cinsel ilişki ile orgazm olamaz, daha sonraki raporlar bunu göstermektedir. Master & Johnson’ın erken boşalmanın tedavisi geliştirmiş oldukları sıkıştırma tekniği de bugün için seks terapisinde  uygulanması zor bir tekniktir. Bernie Zilbergeld, bu konuda daha detaylı teknikler ve yöntemler geliştirmiştir[2].


Boşalma ve erken boşalma konusunda Batıda getirilen tanımlar bir süre sonra değişecektir, çünkü normaller bugün görülen olgulara göre yapılmaktadır. Uzun süre sürdürülen koitusun ve uzatılmış erkek orgazmlarının da tanımlandığı bu yüzyılda[3] erkeklerin cinsel davranışının değişmesi ve şu anda yapılmakta olan tanımların da yeniden gözden geçirilmesi kaçınılmazdır.


Erken boşalmanın davranışçı tedavisi için son bölümde bazı yöntemler önerilmiştir. Benzeri yöntemlerle erken boşalma denetim altına alınabilir, PC-Kasının erkeklerde geliştirilmesi de erken boşalmanın ve ereksiyonun kontrolünde etkilidir.
Bu bilinenlerin aksine erkekler cinsel ilişkiyi 30 dakikadan uzun sürdürebilirler. Bu kadınlarla yaşadıkları cinselliği pek çok açıdan çok olumlu etkileyecektir. Öncelikle kendilerine güvenlerini arttıracak, uzatılmış bir cinsel haz almalarını sağlayacak, kadınlara verdikleri hazzı da arttıracaktır. Literatürde 4 saatten fazla sürdürülen ereksiyona priapizm denmektedir, fakat bizim bahsettiğimiz ereksiyon gevşemelerle birlikte yapılan bir ereksiyondur, yoksa ereksiyonun hiç durmaksızın 4 saat sürdürülmesi değildir. Taocu sevişmede sürekli ereksiyona geçme, gevşeme, ereksiyona geçme gevşeme söz konusudur. Bu süreç 6-8 saate kadar uzatılabilir.
 
Orgazm eksikliği  daha az görülen bir olgudur. Heyecanlanma evresinden sonra boşalmanın gerçekleşememesi olarak tanımlanır.
 

[1] William Masters ve Virginia Johnson, Human Sexual Inadequacy, N.Y.: Bantam Books, 1981. S:86-88.

[2] Bernie Zilbergeld, The New Male Sexuality, N.Y.: Bantam Books, 1992-1999.

[3] Mantak Chia ve Douglas Abrams, The Multi Orgasmic Man, San Fransisco: HarperSanFransisco, 1996.