• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret206429
TEMEL CİNSEL BİLGİLER (BASIC SEXUALITY)
Site Haritası
Takvim

Erken Boşalma (Premature Ejaculation)Doç. Dr. Ümit Sayın'ın "Derin Seks", "Cinsellikte Farklı Boyutlar" ve "Parafili-1" isimli kitaplarından...

Ejakülasyon bozuklukları ve erken boşalma
toplumda sanıldığından çok daha yaygın görünen bir cinsel fonksiyon bozukluğudur. Erken boşalmada görülen bozukluk, erkeğin istemediği halde koitusu gerçekleştirdikten hemen sonra boşalmasıdır. Bu süre 10 saniyeden, 2 dakikaya kadar değişebilmektedir. İngiltere’de 789 erkekte yapılan bir çalışmada, performans korkusu ve anksiyete ile erken boşalma arasında bir bağlantı ortaya çıkmıştır. Avustralya’da yapılan son çalışmalardan bir tanesinde, Türkiye’deki koitus süresinin 3.7 dk. olduğu, dünyada ortalamanın 5,4 dk. olduğu ortaya çıkmıştır. Bu süre zaten bir kadının koitusla orgazm olması için gerekli sürenin çok altındadır. Genel bir erken boşalma sorunu tüm erkeklerde mevcuttur:

 

OKUMA PARÇASI

 

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/yasam/511346/Turkiye_de_cinsel_iliski_suresi_belli_oldu.html

2016 Nisan ayı haberi:

Avustralya’daki Queensland Üniversitesi’nden Psikolog Dr. Brendan Zietsch yaptığı araştırmaların ardından seks süresi ilgili açıklamalarda bulundu.

 

Hürriyet'in İngiliz Daily Mail gazetesine dayandırdığı habere göre, cinsel ilişkinin süresi 33 saniyeden 44 dakikaya kadar pek çok zaman aralığında olabiliyor. Çiftlerin farklılıkları göz önünde bulundurularak yapılan açıklamada ise ortalama seks süresinin 5.4 dakika olduğu belirtildi. Türkiye’den çiftlerin bilgilerinin de yer aldığı açıklamada, Türklerin cinsel ilişki süresinin İngiltere, ABD, İspanya ve Hollanda gibi ülkelerle kıyaslandığında daha kısa olduğu vurgulandı.

 

Açıklamaya göre Türklerin cinsel ilişki süresi 3.7 dakika sürüyor. Zietsch, “Seksin uzun sürmesi konusunda neden bu kadar takıntılıyız? Mesela yemek yemeyi de çok seviyoruz. Ancak bir yemeği 5 dakika boyunca çiğnemiyoruz” dedi.

 

Bizim anketlerimize göre eğitimli ve orta sınıf kadınlarında koitus süresi Türk erkeklerinde daha uzun bulunmuştur[1]:

 

Soru 24:  Erkekler cinsel ilişki sırasında içinizde kaç dakika ilişkiyi (koitusu) sürdürürler (deneyimlerinize bakıp, ortalama bir sayı veriniz)Soruya yanıt

Yüzde %

Kadınca R. (1993)

N=1535

Yüzde %

Hülya R. (2003)

N=706

Kadınca ve Hülya Raporlarının Kaba Ortalaması (% Yüzde)

N= 2241

A) Cinsel ilişki kurmadım

20.1

12.2

16.2

B) 5 dakikadan az

16.6

27.4

22

C) 5-15 dakika

43.2

34.1

38.7

D) 15-30 dakika

15.4

20.8

18.1

E) 30 dakikadan fazla

4.0

5.5

4.8

 

Masters & Johnson, önceleri 30 saniyeden daha kısa sürede boşalmayı erken boşalma diye tanımlamışlardır. Daha sonraki daha yaygın gören tanımları, ilişkinin % 50’sinden fazlasında eşini tatmin edemeden boşalmaya erken boşalma demişlerdir[2]. Bu çok rölatif bir tanımlamadır ve kadın partnerin cinsel davranışına göre değişir, bazı kadınlar, 1 dakikalık bir koitusla orgazm olabilir ama çoğunluk için bu süre yetersizdir ve vajinal-koital orgazm olan kadınların büyük çoğunluğu en az 5-15 dakika arasında bir koitus süresine ihtiyaç duymaktadırlar. Ama aynı tanımda kadınların orgazm olması için yeterli süreyi de 30-60 saniye olarak tanımlamışlardır ki, bu bugün bilinen bilgilerin hiç birisine uymamaktadır. Amerika’daki kadınların büyük çoğunluğu 60 saniyedeki bir cinsel ilişki ile orgazm olamaz, daha sonraki raporlar bunu göstermektedir. Master & Johnson’ın erken boşalmanın tedavisi geliştirmiş oldukları sıkıştırma tekniği de bugün için seks terapisinde uygulanması zor bir tekniktir. Bernie Zilbergeld, bu konuda daha detaylı teknikler ve yöntemler geliştirmiştir[3].

 

Boşalma ve erken boşalma konusunda Batıda getirilen tanımlar bir süre sonra değişecektir, çünkü normaller bugün görülen olgulara göre yapılmaktadır. Uzun süre sürdürülen koitusun ve uzatılmış erkek orgazmlarının da tanımlandığı bu yüzyılda[4] erkeklerin cinsel davranışının değişmesi ve şu anda yapılmakta olan tanımların da yeniden gözden geçirilmesi kaçınılmazdır.
 
Erken boşalmanın davranışçı tedavisi için son bölümde bazı yöntemler önerilmiştir. Benzeri yöntemlerle erken boşalma denetim altına alınabilir, PC-Kasının erkeklerde geliştirilmesi de erken boşalmanın ve ereksiyonun kontrolünde etkilidir.
 
Bu bilinenlerin aksine erkekler cinsel ilişkiyi 30 dakikadan uzun sürdürebilirler. Bu kadınlarla yaşadıkları cinselliği pek çok açıdan çok olumlu etkileyecektir. Öncelikle kendilerine güvenlerini arttıracak, uzatılmış bir cinsel haz almalarını sağlayacak, kadınlara verdikleri hazzı da arttıracaktır. Literatürde 4 saatten fazla sürdürülen ereksiyona priapizm denmektedir, fakat bizim bahsettiğimiz ereksiyon gevşemelerle birlikte yapılan bir ereksiyondur, yoksa ereksiyonun hiç durmaksızın 4 saat sürdürülmesi değildir. Taocu sevişmede sürekli ereksiyona geçme, gevşeme, ereksiyona geçme gevşeme söz konusudur. Bu süreç 6-8 saate kadar uzatılabilir.
 
Orgazm eksikliği erkeklerde daha az görülen bir olgudur. Heyecanlanma evresinden sonra boşalmanın gerçekleşememesi olarak tanımlanır. Lustral gibi SSRI-antidepresanlar ereksiyonu uzatmalarına karşın, orgazm olmayı erkeklerde güçleştirebilmektedirler.


[1] Ümit Sayın. Cinsellikte Farklı Boyutlar. İstanbul: Tantra Akademi/Onur Yayınları, 2 cilt, 2. Baskı (880 sayfa), 2014.

[2] William Masters ve Virginia Johnson, Human Sexual Inadequacy, N.Y.: Bantam Books, 1981. S:86-88.

[3] Bernie Zilbergeld, The New Male Sexuality, N.Y.: Bantam Books, 1992-1999.

[4] Mantak Chia ve Douglas Abrams, The Multi Orgasmic Man, San Fransisco: HarperSanFransisco, 1996.