• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam80
Toplam Ziyaret206184
TEMEL CİNSEL BİLGİLER (BASIC SEXUALITY)
Site Haritası
Takvim

Ereksiyon Güçlüğü ve ED (Erectile Disorder)Doç. Dr. Ümit Sayın'ın "Derin Seks", "Parafili-1" isimli kitaplarından...


Erektil fonksiyon bozukluğu (ED)
Amerika’da 18 yaşın üzerindeki popülasyonun % 12’sinde, 60-70 arasındaki popülasyonun % 25-30’unda görülür. Yaşlanmakta olan erkeklerde yapılan çalışmalarda oran % 52’ye kadar çıkabilmektedir. Belirtiler ereksiyonun cinsel ilişkiyi sürdürebilecek biçimde oluşturulamamasıdır. ED’ye sahip erkekler kısmı ereksiyona geçebilseler de bunu sürdüremezler.

 
Antihipertansifler, antikolinerjikler, psikotrop ilaçlar ve daha pek çok ilaç erkeklerde ED oluşturabilir. ‘Massachusetts Male Aging Study’ isimli bir çalışmada, hipoglisemikleri kullananlarda % 26, antihipertansifleri (özellikle beta bloker ve chlorthalidone, guanadrel, guanethidine, metil-dopa, reserpine, ve spironolactone)  kullananlarda, % 14, vasodilatörleri kullananlarda % 36, kalp ilaçlarını kullananlarda % 28 oranında ED saptanmıştır[1]. Sigara içenlerin % 86’sında anormal penis vaskülarizasyonu (kanlanması) saptanmıştır ve nikotin tüketimi ED’nin en önemli nedenlerinden birisidir.


ED’nin organik nedenleri arasında, sistemik hastalıklar, endokrin hastalıkları, diyabet, nörolojik hastalıklar, vasküler veya lokal penil bozukluklar, karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları ve yetmezliği, obstrüktif akciğer hastalıkları, uyku apnesi, kanser, siroz vb. sayılabilir.


 
Pek çok hastalığın oluşturduğu ED’nin temelinde androjenlerin ve testosteronun azalması veya metabolizmalarının değişmesi vardır. Diyabetik hastaların yaklaşık % 50’sinde ED görülmektedir.

[1] Andre B. Araujo, Catherine B. Johannes, Henry A. Feldman, Carol A. Derby and John B. McKinlay. Relation between Psychosocial Risk Factors and Incident Erectile Dysfunction: Prospective Results from the Massachusetts Male Aging Study. Am J Epidemiol 2000;152:533–41.  ●  Johannes CB1, Araujo AB, Feldman HA, Derby CA, Kleinman KP, McKinlay JB. Incidence of erectile dysfunction in men 40 to 69 years old: longitudinal results from the Massachusetts male aging study. J Urol. 2000 Feb;163(2):460-3.