• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret206429
TEMEL CİNSEL BİLGİLER (BASIC SEXUALITY)
Site Haritası
Takvim

Erkeklerde Uyarılma Güçlüğü (Arousal Problems)

Cinsel istek bozukluğu (DSM-V’de hipoaktif cinsel istek olarak tanımlanmıştır) çok yaygın bir bozukluktur. Amerikan erkeklerinin % 15’inde, kadınlarının ise % 30’unda hayatlarının bir döneminde görülür. Etiyolojisinde androjen eksikliği, diyabet gibi metabolik hastalıklar, ilaçların yan etkileri (Anti-depresanlar, anksiyolitikler, beta-blokerler, anti-epileptikler, anti-psikotikler vb.), madde bağımlılığı, alkolizm ve sigara kullanımı, psikolojik bozukluklar (şizofreni, depresyon, anksiyete bozukluğu vb.), performans korkusu, iş veya evlilikle ilgili travmalar vb. sayılabilir.
 


Şizofrenlerde cinsel fonksiyon bozuklukları çok yaygındır, kronik depresyon, afeksiyon (mood, duygu-durum) bozuklukları, obsesif kişilik bozukluğu gibi durumlarda görülebilir. Epilepsi (sara), parkinson, inme (stroke) sonrası azalmış cinsel istek yaygındır. Kandaki androjenlerin (testosteron vb.) azalması temel nedenler arasındadır; teşhis konulmasında mutlaka androjenler ölçülmelidir.
 


Antihipertansifler (chlorthalidone, guanadrel, guanethidine, methyldopa, reserpine, ve spironolactone) psikiyatrik ilaçlar (fluoxetine, barbituratlar, clomipramine ve flufenazin vb.), danazol, digoksin, ethinyl-estradiol, ketoconazole, metadon, niacin, alkol, diazepam ve marijuana (esrar)  gibi droglar cinsel istekleri azaltır.