• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam45
Toplam Ziyaret206437
TEMEL CİNSEL BİLGİLER (BASIC SEXUALITY)
Site Haritası
Takvim

Orgazmın Çeşitleri (Types of Orgasm)

KADINLARDA ORGAZMIN ÇEŞİTLERİ       Kadınlarda orgazmın çok farklı biçimleri vardır. Aslında dünyada kadın sayısı kadar orgazm biçimi mevcuttur. Ama genellemek gerekirse son bilgilere ve son bilimsel verilere göre bunlar şöyle sıralanabilir[1]:


       Klitoral Orgazm: Glans klitorisin uyarılmasıyla gelişir. Lokal patlayıcı niteliktedir. Kadınların tatmin olması ve sağlıklı bir cinsellik için yeterlidir. (Dünya kadınlarında görülme sıklığı, yaklaşık % 70-85; Türkiye’de görülme sıklığı % 65-75 civarındadır!)

       Vajinal Orgazm: G-Noktasının, DVZ’nin, kısmı olarak da klitorisin ve iç klitorisin uyarılmasıyla gelişir. Vajina etrafına, karın bölgesine ve tüm vücuda yayılır nitelikte ve güçlüdür. Ayrı bir kategori olarak sadece G-Noktası orgazmları da vardır. DVZ tanımının içine şu yapılar girmektedir:


  • İç klitoris ve klitoral kompleks (glans klitorisin dışında)

  • G-Noktası ve üretral süngerimsi yapı

  • Vajina içindeki duyarlı başka noktalar[2]PC-Kası (PFM-Pelvik Taban Kasları)

    • A-Noktası (AFEZ, anterior fornix erogenous zone)
    • O-Noktası

  • Serviks (rahim ağzı)
       Sadece PC-kasını kasarak orgazm olabilen kadınlar da vardır. Bunu ayrı bir kategori olarak yazmıyoruz, vajinal orgazmın içinde dâhil ediyoruz. (Vajinal orgazm oranı dünyada % 30-40 civarında; Türkiye’de ise % 16-19 civarındadır!)


       Bileşke Orgazmı: Aynı anda hem vajinal orgazm refleksinin, hem de klitoral orgazm refleksinin uyarılmasıyla gelişen şiddetlenmiş ve güçlü orgazmdır. Orgazmı tetikleyici yapılardan en az ikisinin veya daha fazlasının uyarılmasıyla gelişir. Çok zor ulaşılan ve ender görülen bir orgazm biçimidir[3]. (Dünyadaki yaklaşık görülme oranı, % 10-15 civarındadır!).
       Art arda Orgazm: Klitoral veya vajinal kökenli orgazmların veya reflekslerin, çözülme dönemine indikten sonra tekrar veya inmeden art arda gelmesi şeklinde gelişen bir orgazm biçimidir. Genel sayı 2-5 arasındadır. Çok nadir kadında 6-10 civarına veya 10’nun üzerine çıkabilir. Art arda orgazmlarda bir orgazm biter, uyarı devam edince bir süre sonra yenisi başlar. Bu dönem içinde çözülme evresi gerçekleşebilir veya gerçekleşmeyebilir. Ama burada uzatılmış bir orgazm (expanded orgazm) değil, tek tek art arda orgazmların birbirini takip ederek gelmesinden bahsedilmektedir[4]. (Dünyada görülme oranı % 65-75 civarındadır!).


       Anal Orgazm: Sadece anal seksle gelişen orgazmdır. Hem anüs çeperindeki ve sfinkterindeki sinirlerin, hem de O-Noktasının uyarılmasıyla ve beyin orgazmı sayesinde gelişir[5] (Dünyada görülme oranı  % 10-15 civarındadır!).


       Meme Ucu Orgazmı: Sadece memelerin ve meme uçların uyarılmasıyla gelişen orgazmdır. Bir anda aşırı oksitosin salgılanmasına ve oksitosin yolağının aktivasyonuna bağlıdır. Bazı süt emziren kadınların bile orgazm olabildiği rapor edilmiştir[6].


       Uzatılmış Orgazm, ESR orgazmı veya EO (expanded orgasm): Birçok orgazmın art arda yaşandığı, orgazmların süresinin, genliğinin, derinliğinin, hazzının ve psikolojik etmenlerinin çok arttığı şiddetli ve güçlü orgazmlardır. Orgazm refleks arkında birden fazla yolağın uyarılmasıyla gelişir[7]. (Dünyadaki tahmini görülme oranı % 12-15’in altında)


            Status Orgasmus: Birçok bileşke orgazmının ve/veya vajinal orgazmın ve/veya klitoral orgazmın art arda biri bitmeden diğerinin başlaması biçiminde gelişen bir orgazm silsilesidir. Çok ender kadında görülür. İlk kez Masters &Johnson tarafından ve William Hartman ve Marilyn Fithian tarafından insanlar üzerinde yapılan laboratuvar deneylerinde 1966’da ve 1970’li yıllarda tanımlanmıştır[8]. (Dünya’da görülme sıklığı % 1’in altındadır; Türkiye’de görülme sıklığı ise belirsiz olmasına rağmen % 0,1’in altındadır)


            Beyin Orgazmı: 2011 yılında ortaya atılmış bir teoridir. Başka hiçbir uyarı olmadan, sadece düşünerek ve fantezilerle ve beynin fonksiyonlarıyla orgazm olunabileceğini iddia edenler vardır. Bunu iddia edenlerin, aynı anda PC-kaslarını kasıp, kasmadıkları ise belirsizdir. Kaç kişide görüldüğü belirsizdir. Bunu ancak cinsel beynini ve kendi beyin kimyasını çok iyi kullanabilen kadınların sağlayabileceği aşikârdır[9].
[1] Roy Levin. The pharmacology of the human female orgasm — Its biological and physiological backgrounds. Pharmacol Biochem Behav, 121: 62-70, 2014.   ●   Levin  RJ.  The   breast/nipple/areola complex and human  sexuality.  Sex  Relat Ther 2006a;21:237–49. ●  Komisaruk Barry R, Carlos Beyer-Flores, Bevely Whipple. The Science of Orgasm, Baltimore: John Hopkins University Press, 2006.

[2] Chua Chee Ann.  A proposal for a radical new sex  therapy technique for the management of vasocongestion and orgasmic dysfunction in  women: the AFE zone stimulation technique. Sex Marital Ther 1997;12: 357–70.  ●   Roy Levin. The pharmacology of the human female orgasm — Its biological and physiological backgrounds. Pharmacol Biochem Behav, 121: 62-70, 2014.  

 

[3] Ladas Alice Kahn,  Beverly Whipple, John. D. Perry,  The G-Spot and other Discoveries About Human Sexuality, N.Y.: Henry Holtand Company 2005, (ilk basım 1983). ●  Komisaruk Barry R, Carlos Beyer-Flores, Bevely Whipple. The Science of Orgasm, Baltimore: John Hopkins University Press, 2006.  ●  Sayın Ümit. Artırılmış Cinsel Doyum: ESR, Kadınlarda Ultra Orgazm, İstanbul: Tantra Akademi/Onur Yayınları, 2012.  ● Sayın Ümit. Kadın ve Orgazm: Orgazm Yöntemleri ve Cinsel Terapide Yeni Orgazm Teorileri, İstanbul: Tantra Akademi/Cethes Yayınları, 2013 (baskıda)  ●  Sayın Ümit, 100 Soruda Resimli NEO-TANTRA, İstanbul: Tantra Akademi/Onur Yayınları, 2013. ● Sayın Ümit, Kadın Cinselliği Hakkında Yeni 100 Bilimsel Gerçek. Ankara: Pusula Yayınları, 2013. ● Ümit Sayın. Cinsellikte Farklı Boyutlar, Yeni Açılımlar: Derin Seks. Genişletilmiş 2. Baskı (880 sayfa) İstanbul: Tantra Akademi/Onur Yayınları, 2014.

 

[4] Referanslar kısmında sunulan pek çok uluslararası cinsellik çalışması ve raporu. Referanslarda ve yazar hakkında bilgide sunulan yazarın diğer kitapları.

[5] Roy Levin. The pharmacology of the human female orgasm — Its biological and physiological backgrounds. Pharmacol Biochem Behav, 121: 62-70, 2014.   ●   Levin  RJ.  The   breast/nipple/areola complex and human  sexuality.  Sex  Relat Ther 2006a;21:237–49.

[6] i.b.i.d.

[7] Taylor Patricia , Expanded Orgasm, Soar to Ecstasy at your Lover's Every Touch, N.Y.: Sourcebooks, 2002. ● Taylor Patricia. “Expand her Orgasm Tonight!”, DVD dokümenter film,  2005. Patricia Taylor.  PhD Thesis: An Observational and Comparative Study of Practitioners of Expanded Orgasm: An Investigation of an Effective and Accessible Path to Transcendent States of Consciousness, Submitted in Partial Fulfillment of the Requirements for the Degree of Philosophy in Transpersonal Psychology, International University of Professional Studies, Maui, Hawaii, 2000. ● Sayın Ümit. Artırılmış Cinsel Doyum: ESR, Kadınlarda Ultra Orgazm, İstanbul: Tantra Akademi/Onur Yayınları, 2012.  ● Sayın Ümit. Kadın ve Orgazm: Orgazm Yöntemleri ve Cinsel Terapide Yeni Orgazm Teorileri, İstanbul: Tantra Akademi/Cethes Yayınları, 2013 (baskıda)  ●  Sayın Ümit, 100 Soruda Resimli NEO-TANTRA, İstanbul: Tantra Akademi/Onur Yayınları, 2013. ● Sayın Ümit, Kadın Cinselliği Hakkında Yeni 100 Bilimsel Gerçek. Ankara: Pusula Yayınları, 2013. ● Ümit Sayın. Cinsellikte Farklı Boyutlar, Yeni Açılımlar: Derin Seks. Genişletilmiş 2. Baskı (880 sayfa) İstanbul: Tantra Akademi/Onur Yayınları, 2014.

[8] i.b.i.d.

[9] Sukel K. Sex on the brain: Orgasms unlock altered consciousness. New Scientist 2011. ●  Komisaruk BR, Beyer-Flores C, Whipple B. The Science of Orgasm, Baltimore: John Hopkins University Press, 2006.