• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam38
Toplam Ziyaret206430
TEMEL CİNSEL BİLGİLER (BASIC SEXUALITY)
Site Haritası
Takvim

Cinsel Fizyoloji

ERKEKLERDE CİNSEL  FİZYOLOJİ


Doç. Dr. Ümit Sayın'ın "Derin Seks", "Cinsellikte Farklı Boyutlar" ve "Parafili-1" isimli kitaplarından...

Cinsel çevrimde erkek vücudundaki değişimler hemen hemen kadın vücudunda gelişen değişimlere çok benzerdir. Yukarıda sıraladığımız fizyolojik değişimlerin çoğunluğu erkekte de heyecanlanma, plato, orgazm (boşalma) ve çözülme evrelerinde görülürler. En önemli fark klitoral komplekste gelişen ereksiyon olgusu, kadındaki gibi vücudun içine saklı değildir ve erkekteki corpus spongiosum ve corpus cavernosum gibi yapılar, kanla dolarlar ve ereksiyonu oluştururlar. Erkeklerde ereksiyon parasempatik sistemin bir refleks reaksiyonudur. Ejakülasyon (boşalma) ise sempatik sistemin bir refleks reaksiyonudur. Parasempatik sistemi uyaran eylemler, ilaçlar veya aktiviteler ereksiyonu oluşturur ve uzatır. Örneğin, adli tıp kitaplarında çok rastlanan olgulardan bir tanesi, bazı erkeklerin ereksiyonu sağlamak için boğazlarına ip dolamaları ve kendilerini asmalarıdır ki; bunun mekanizması boyundaki şah damarların (carotis atardamarları) hemen yanından geçen Vagus kafa çiftinin uyarılarak, parasempatik deşarja neden olması ve de bu reaksiyonun ereksiyon oluşturmasıdır.
 
 Erkeklerde ejakülasyon refleksi kültürden kültüre değişmektedir ve öğrenilmiş bir davranıştır. Batı kültüründe koitusu ancak ortalama 5.7 dakika sürdürebilen erkekler, Uzak Doğu kültürlerinde Çin’deki Taocu kültürde ve Hindistan’daki Tantrik kültürde koitusu yarım saat veya birkaç saat sürdürebilmektedirler. Bugün erkeklerin en önemli problemlerinden birisi ya erektil disfonksiyon (ED) veya prematür ejakülasyondur (erken boşalma).


Erkeklerde ereksiyonu PC kaslarının eğitimiyle ve egzersizlerle uzatmak mümkündür. Burada ejakülasyonun mekanizmasına değinirsek. Sakral pleksustaki ejakülasyon refleksinin gelişmesi sırasında,

 
A-Üretral ampül genişler; testislerden spermleri vesica seminalise getiren vas deferens kasılmaya başlar; üretral sfinkter kasılır; dış üretral sfinkter kasılır; prostat bezi ve vesica seminalisin kasları kasılmaya başlar. Anüs sfinkteri kasılmaya başlar. Bu dönem geri döndürülebilir andır ve eğitimle ejakülasyon bu noktada bloke edilebilir.