• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam89
Toplam Ziyaret205577
TEMEL CİNSEL BİLGİLER (BASIC SEXUALITY)
Site Haritası
Takvim

ESR Nedir? (What's ESR?)

Artırılmış Cinsel Doyumun Tarihçesi

Doç. Dr. Ümit Sayın'ın "ESR" isimli kitabından...

      Artırılmış Cinsel Doyum (ESR-Expanded Sexual Response) aslında 2500-3000 yıllık bir geçmişe sahip. İlk kez Çinliler, Taocu Seksin tanımını yapanlar tarafından tanımlanmış, daha sonra Uzakdoğu kültürleri tarafından farklı yönlerde ele alınmıştı[1]. Hindistan’da 2. Yüzyıldan itibaren Tantrik kültür ve Tantristler ESR’yi araştırdılar ve Tantra ile ilgili pek çok gizli yazıt yayınlandı; bunlardan en önemlilerinden birisi bir evlilik başvuru kitabı olan Kama Sutra idi[2]. Kama Sutra ve Ananga Ranga isimli kitaplarda Tantrik kültüre ait pek çok ipucu bulabiliyoruz.


         Bu kültürlerin pek çoğu deneme yanılma yolu ile cinsellik konusunda pek çok yenilik ve farklılık keşfetmeyi başardılar. O yüzyıllarda Doğulular cinsellik konusunda bu kadar açık fikirli ve keşifçi iken, Batılılar Orta Çağ’da yaşıyorlardı ve Katolik Klisesi cinselliğin bu boyutlarda ve sınırsız yaşanmasını insanlara yasaklamıştı. Hristiyanlık aleminde cinsel baskılar o kadar korkunçtu ki, kadınların cinsellikten haz alması bile fahişelik, günahkarlık, şeytanla işbirliği yapmak olarak ele alınıyordu. 13. Yüzyıl ile 18. Yüzyıl arasında Vatikan ve Papalığın emriyle Avrupa’da 8 milyona yakın kişi “cadı” olmakla suçlanarak yakıldı. Bu cadıların en büyük özelliklerinden birisi “aykırı” olmalarıydı. Cadılar bize Katolik kilisesi tarafından öğretildiği üzere sivri burunlu, sivilceli, çirkin, kötü kalpli vb. insanlar değildi. Aksine cadı kadınların pek çoğu çok güzel olurdu ve “heretic” ya da “gizli bilimlerle ilgileniyor” diye yakılan cadıların cinselliği eski pagan ve şaman geleneklerine dayanıyordu. Onlarda da cinselliği hat safhada yaşamak en önemli eylemlerden birisiydi. Dolunayda ormanda yaktıkları ateşlerin başında çırılçıplak dans eden cadı kovenleri vardı elbette, fakat cadılıkla suçlanarak yakılanların büyük çoğunluğu akılcı ve bilimsel düşünceye yönelen zeki insanlardı. Kilisenin baskılarında kaçıp, kendi aralarında alt kültürler oluşturuyorlardı. Büyü yapıyorlar mıydı? Evet, büyü yapmaya çalışıyorlardı; ama o devirlerde herkes büyü yapmaya çalışıyordu, kilise de dâhil! Herkes bakır ve civadan altın üretmeye çalışıyordu, zengin olabilmek için. Bu araştırmalar sonucu, simya doğdu! Simyanın evrimleşmesinden ve matematikle, fizikle kombinasyonundan da 18. Yüzyılda modern kimya bilimi doğdu. Evet bugün altını kimyasal olarak elde etmek mümkün, ama astarı yüzünden pahalıya geliyor. Cadıların simyada yapmaya çalıştıkları büyü ve maya tutmuştu; maddenin kimyasal reaksiyonlarla şekillenebilmesi büyü değil de neydi? Büyü eğilimi ve birikimi zamanla yerini bilime bıraktı. Dolayısıyla büyük olasılıkla ESR eğilimli ve yetenekli kadınlar Ortaçağ’da Avrupa’da da vardı, ama sürekli toplum ve kilise tarafından baskılandılar. Hatta 19. Yüzyılda kadınların mastürbasyon yapmasını engellemek için doktorlar gece takılan aletler bile geliştirdiler.


 
      Fakat ne kadar uğraşıldıysa da insanlardaki haz alma motivasyonunu sosyal yapıların getirdikleri ve tepeden indirdikleri totaliter uygulamalar engelleyemedi. Kadınlar ve erkekler gizlice de olsa yine haz peşinde koştular. Mastürbasyon da bunun başında geliyordu.


      1950’lerden sonra insan cinselliği bilimsel olarak incelenmeye başlandı. 1966’da Masters & Johnson insanları laboratuarda incelediler ve orgazmın temel fizyolojisini, pek çok unsurları bugün artık hepsi  geçerli olmasa da ortaya koydular[3]. İnsan ve kadın cinselliğinin ekstremleri de deney koşullarında incelenmeye başlandı.


 
       1990’lara gelinceye kadar bilim adamları ve cinsellik, Tantra konusunda çalışanlar cinselliğin ekstremlerini pek incelemeyi düşünmediler. İlk kez 1991’de Brauer çifti “ ESO Ecstasy Program” isminde bir program başlattılar[4]. Daha sonra 1995-2000 arasında bir doktora tezi yapan Patricia Taylor 2002 yılında tezinden yola çıkarak “Expanded Orgasm” (Artırılmış, genişletilmiş orgazm) isimli bir kitap yazdı; bu kitap 2000’lı yılların başında bir dönüm noktası oldu ve insanlar bir saat veya daha fazla sürebilen orgazmları araştırmaya başladılar[5]. Taylor tezinde 22 çiftte çeşitli tekniklerle nasıl orgazmın daha farklı, uzatılmış ve transandantal (aşkın) yaşanacağını kanıtladı. Taylor aynı zamanda 2005 yılında çıkarttığı DVD’de kendi üzerinde 1 saate yakın süren uzatılmış orgazm durumlarını görüntülü olarak yayınladı. Bu dönemlerde ve daha sonra muhtelif yazarlar “Expanded and Extended Orgasm” (Uzatılmış ve artırılmış, genişletilmiş orgazm) konularında makaleler ve kitaplar yazdılar[6]. Bu dönemlerde ise görüntüleme tekniklerinin gelişmesi, fonksiyonel nöroanatominin görüntülenmesini sağladı. PET, fMRI tekniklerini kullanan Barry Komisaruk ve Beverly Whipple ekibi orgazmın beyindeki merkezlerini araştırmaya başladılar ve daha sonra kadınların orgazmında “Dört Sinir Teorisi” ortaya çıktı.
ESR’nin Tanımı    

     
      ESR (Artırılmış Cinsel Doyum, Expanded Sexual Response) kavramı 2010’lu yıllarda ortaya atıldı. Bu kitabın yazarı da uluslararası bilimsel platformlarda ESR’nin, Patricia Taylor ile birlikte ilk tanımını geliştirenler ve tıbbi literatüre sokanlar arasındadır[7]. ESR’in Türkçe ve İngilizce tanımlarını burada tekrarlayalım:


      The Definition of ESR:  Being able to attain long lasting and/or prolonged and/or multiple  and/or sustained orgasms  and/or status orgasmus that lasted longer  and  more intense than the classical orgasm patterns defined in the literature.


      ESR’nin Tanımı: Literatürde tanımlanmış klasik orgazm paternlerinden farklı olarak daha şiddetli ve uzun gelişen, süreğenleşen ve/veya uzatılmış ve/veya status orgasmusa dönüşebilen ve/veya art arda birçok kez gelen orgazm yaşayabilme yeteneğine ESR (Artırılmış Cinsel Doyum-Expanded Sexual Response) adı verilir.[1] Jolang Chang. The Tao of Love and Sex : The Ancient Chinese Way to Ecstasy, New York: Dutton, 1977.

      Jolang Chang. The Tao of the Loving Couple : True Liberation Through the Tao, New York: Dutton, 1983.

     Mantak Chia  M Chia,  M Abrams, RC Abrams. The Multi-Orgasmic Couple: Sexual Secrets Every Couple Should Know, New York: Harper One, 2002.

     Mantak Chia. Healing Love through the Tao: Cultivating Female Sexual Energy, New York: Destiny Books, 2005.

     Omar Garrison . Tantra: Seks Yogası, Çev.Nur Yener, İstanbul: Okyanus Yayınları, 2000.

[2] Vatsyayana. Kama Sutra, Trans. by Burton R., London: Private, 1883.

      J Mamfurd. Ecstasy through Tantra. Minnesota: Llewellyn Pub, 3rd ed.,  2005.

      AM Michaels, P Johnson. Tantra for Erotic Empowerment. Minnesota: Llewellyn Pub, 2008.

      Akif Poroy. Tantra: Bedensel ve Ruhsal Dokunma, İstanbul: Dharma Yayınları, 2010.

 [3] Masters William  ve Virginia Johnson. Human Sexual Response, Boston: Little Brown Company, 1966.

       Masters William ve Virginia Johnson. Human Sexual Inadequacy, Boston: Little Brown and Company, 1970.

       Masters William ve Virginia Johnson. Robert C. Kolodny, Human Sexuality (textbook), New York: Harper Collins, 1995.

 

[4]  Rhodes R, Brauer AP, Brauer DJ. ESO Ecstasy Program, New York: Grand Central Pub., 1991.

[5] Taylor P. PhD Thesis: An Observational and Comparative Study of Practitioners of Expanded Orgasm: An Investigation of an Effective and Accessible Path to Transcendent States of Consciousness, Submitted in Partial Fulfillment of the Requirements for the Degree of Philosophy in Transpersonal Psychology, International University of Professional Studies, Maui, Hawaii, 2000.

       Taylor P. Expanded Orgasm: Soar to Ecstasy at your Lover's Every Touch, Illinois: Sourcebooks, Casablanca, 2002.

[6]  S Bodansky, V Bodansky. Extended Massive Orgasm, CA: Hunter House Pub, 2000.

       BR Komisaruk, C Beyer-Flores, B Whipple. The Science of Orgasm, Baltimore: John Hopkins University Press, 2006.

       L Schwartz, B Schwartz. The One Hour Orgasm. New York: St. Martin’s Griffin, 1999.

       AK Ladas, B Whipple, JD Perry, The G-Spot and Other Discoveries About Human Sexuality. New York: Henry Holt Co, 1982.

       K Mah, YM  Binik.  The Orgasm Rating Scale. In T.D. Fisher, C.M. Davis, W.L. Yarber, & S.L. Davis (Eds.). Handbook of Sexuality-Related Measures (3rd ed.) (pp. 500-502). New York: Routledge, 2010.

      Zdrok V. Anatomy of Pleasure, Philadelphia: Infinity Pub, 2004.

[7] Ümit Sayın and Marjo Ramstadius. Expanded Desire: The Main Parameters and New Definitions of Enhanced and Expanded Sexual Response (ESR).33rd NACS Conference 2011, Oslo-Norway, Nordic Association for Clinical Sexology 33rd Congress Abstract Book (33):21, 2011.

       Ümit Sayın. Altered states of consciousness occurring during expanded sexual response in the human female: preliminary definitions. Neuroquantology;  9 (4):882-891, 2011.