• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam67
Toplam Ziyaret206171
TEMEL CİNSEL BİLGİLER (BASIC SEXUALITY)
Site Haritası
Takvim

ESR-Kadınların Özellikleri (ESR Women)


Doç. Dr. Ümit Sayın'ın "ESR" ve "Afros" isimli kitaplarından...


ESR
geliştirebilen kadınlarda temel karakteristik özellikler ilk saptamada şunlardır:


1)       ESR-Kadınları hem klitoral, hem de vajinal orgazm olabilmektedirler.

2)       ESR-Kadınları bileşke orgazmı olabilmektedirler (bileşke orgazmları hem vajinal, hem klitoral orgazmın aynı anda gelişmesidir).

3)       ESR-Kadınları art arda orgazm olabilmektedir. Bunlar art arda klitoral orgazmlar, art arda vajinal orgazmlar ve çoğul bileşke orgazmlarıdır.

4)       ESR kadınları literatürde tanımlanmış klasik orgazm paternlerinden farklı olarak daha şiddetli ve uzun gelişen, süreğenleşen ve/veya uzatılmış ve/veya status orgasmusa dönüşebilen ve/veya art arda bir çok kez gelen orgazm yaşayabilme yeteneğine sahiptirler.

5)       ESR kadınlarının bazıları status orgasmus adı verilen bir fenomen yaşayabilme şansına sahip olmaktadırlar.

6)       ESR kadınlarının pelvik taban kasları (PC-Kasları, Aşk kası) çok güçlüdür ve bu kasları hazlarını ve orgazmlarını modifiye etmek için kullanabilmektedirler.

7)       ESR kadınlarının libidoları ve cinsel istekleri çok yüksektir.

8)       ESR kadınlarının büyük bir kısmı G-Noktası orgazmı diye bir fenomen tanımlamaktadırlar.

9)       ESR kadınlarının bir kısmı erkeklerdeki gibi ejakülasyon olduklarını, vajinalarında erkek semenine benzer bir sıvının geldiğini söylemektedirler.

10)   ESR kadınlarının gelişmiş ve artmış bir cinsel zihin/vücut kompleksleri vardır.

11)   ESR kadınlarının ESR-olmayan kadınlara göre çok daha güçlü bir fantezi dünyaları vardır ve çok sık fantezi kurarlar.

12)   ESR kadınları, ESR olmayanlara göre daha fazla mastürbasyon yapmaktadır.

13)   ESR kadınları uzatılmış ve artırılmış orgazm sırasında farklı bilinç haline girdiklerini tarif etmekte ve bu bilinç hallerinin detaylarını anlatabilmektedirler.

14)   ESR kadınları genital bölgelerinde klitorisin haricinde başka uyarılabilir ve orgazmı tetikleyebilir erojen noktalar olduğunu kabul etmektedirler.

15)    ESR kadınlarının diğer kadınlarla kıyaslandığında daha zengin, mutlu, tatminkâr ve haz dolu bir cinsel yaşantıları vardır.

16)   ESR kadınları “Uzatılmış, Genişletilmiş ve Artırılmış Orgazm” (Expanded Orgasm) isimli bir fenomeni yaşayabilmektedirler.
 


 
Uzatılmış Orgazm Yaşayan Kadınlardan Örnekler

Derin Seks isimli kitapta bizimle Hülya Raporu sırasında (2003) bağlantı kuran hiperseksüel bir kadından bahsetmiştik, Yeşim K.’nın orgazm deneyimleri şöyle özetleniyordu[1]:


Orgazmlarım sırasında her şeyden koparım ve tamamen kendimle baş başa kalırım, hatta bazen kendimden de koparım. Sadece sesim kalır, status orgasmuslarda, ki en tatmin olduğum orgazm türü bunlardır; zevk tırmanarak artar, bu zevk sona ermeden beni çevreden izole eder, sadece sesimi ve boğazımdan çıkan haykırışları, inlemeleri duyarım. Karnımın orta bölgesini hissederim. Kasılmalar birbiri ardına gelir, tüm vücudum erimiş gibi olur, erimiş metal gibi, distorsiyona uğramış gibi hissederim; sanki farklı bir bilinç haline girerim. Gözüm kararır, ışık parlaması da görürüm. Minik orgazmlarda oyun gibi kasılmalar hissederim, ama bunlar büyük orgazmlara götüren ve beni çileden çıkaran kasılmalardır. Büyük orgazmlarımın tümü bir ölüm gibidir. Ölürüm adeta. Sevgilimle aramdaki sınırların eridiğini hissederim. Kim nerde başlıyor, kim nerde bitiyor, onu ayırt edemem. Aldığım haz korkunçtur ve bunsuz yaşamanın mümkün olmadığını düşünüyorum. Bazen gözümün önüne dünyanın güzel manzaraları gelir, adeta orgazm anlarımda dünyayı dolaştığım hissini verir. Örneğin Japon kiraz bahçeleri, şelaleler, el değmemiş ormanlarda astral bir seyahat yapar gibi kayarım; gözlerimin önüne türlü manzaralar gelir. Yoğun bir odaklanma anı hatırlarım. Hiç böyle bir bilinç haline girmedim. Seksi de en çok bilincimde böylesine bir değişiklik yarattığı için severim. Deneyler yapa yapa bu bilinç değişikliklerinde yeni tatlar almaya çalışırım. Yeni tatlar ve hazlar alana kadar değişik uyaranlar denerim. Bu her şey olabilir. Sınırım yoktur. Farklı cinsel nesneler geliştirmek bana her zaman yeni cinsellik kapıları açar, yeni algı kapıları. Büyük orgazmlarda dolana dolana adeta vücudumdan çıkarım. Bir depersonalizasyon hissi.

Özellikle, dakikalarca (15-20 dk) süren orgazmlarında kendimi tamamen kaybederim ve aldığım hazla dünyadan ayrılırım. Kendim olmam artık. Birleşme, bütün olma duygusu her şeye hakim olur. Hayvan olduğum, doğanın bir parçası gibi olduğum hissine de kapılırım. Orgazm anında içgüdülerim ve hayvansallığımla başbaşayımdır. Başım döner. Sevgilime sımsıkı tutunur, onu hayvanlaşıp parçalamak isterim. Hayvanlaşmak doğayla bütünleşmenin bir parçasıdır. Çarşafları darma duman ederim. Art arda 4-5 status (yaklaşık 30-50 küçük orgazm) yaşadıktan sonra zevkten pestil olmuş şekilde sakinleşirim ve sevgilime sarılıp bir süre öyle yatmak isterim. Orgazm olamamak bende bunalım yaratır. Saplantılarım, korkularım, tutarsızlıklarım artar; orgazmsızlık benim günlük yaşantımı çok olumsuz etkiler. Benim için önemli olan büyük orgazmlardır (statuslar) onlarsız seks ve hayat benim için anlamsız hale geliyor. Büyük orgazmlarda, gülümsediğim, kahkaha attığım, küfür ettiğim, son derece argo konuştuğum, ağza alınmadık laflar söylediğim olur. Bağırır, çığlık atar, bazen ağlarım; adeta acıyla zevk birbirine karışır. Büyük orgazmlar, kasılmalarla ve titremelerle başlar, önce vajinamda ve klitoris çevremde başlayan gıdıklanma tarzı hoş bir duygu, giderek kendini dairesel olarak dönen ve karnımda, rahim bölgemde gelişen gelişen bir tayfuna, bir fırtınaya bırakır. Derken, büyük kasılmalar başlar, karın kaslarımla birlikte durmaksızın uyarı sürdükçe, dakikalarca devam eder. Bu kasılmalara bütün vücudum eşlik eder. Ellerim ve ayaklarım kıvrılır, kendimi kontrol edemem adeta bir sara krizindeki gibi spontan gelişen kasılmalar ve gevşemeler birbirini takip eder. Kasılmaların yarım saat, hatta bir saate kadar uzadığını bilirim.

                Farklı fantezilerin bana anlatılması, kulağıma fısıldanması benim büyük orgazmlarımı tetikleyen şeylerdir. Bunların içinde herşey olabilir, sadomazohist fanteziler, kontrol edilme fantezileri öncelikle beni çok uyarır, ama sevgilimle bunların yenilerini keşfetmek için çaba harcarız. Bir kere büyük orgazmlar (15-20 küçük orgazmın olduğu statuslar) başlamışsa, her anlatılan beynimde yeni ve daha güçlü bir orgazmı tetikler. Öylece dalar giderim, yeni fantezilere. Sevişirken güçlü orgazm olmak için sevgilinle konuşmak çok önemli. Konuşurken, yeni cinsel dehlizler açabiliyorsun.

                Uzun süreli büyük orgazmlarda, penis içime ateşten bir kılıç gibi girer ve sanki beni dağlar, her tarafımı yakarak ısıtır. Hazla yakar. Her yeni sevgilimle yeni orgazmlar keşfediyorum. Yeni yeni bir sürü farklı orgazmlar akın eder. Hepsinin çeşidi ve biçimi farklıdır. Dolayısıyla, her yıl orgazmlarım biraz daha güçlenerek ve farklılaşarak ilerliyor. Yeni boyutlar keşfediyorum. Bu boyutları arttırmak için de yeni sevgililerime uyarıcı gelecek her şeyi yapıyorum, beni poligamik sanmayın. Ben aşık olmadan birisiyle sevişemem, mesela son 1.5 yıldır, kimseyle ilişkim yoktu, yeni bir aşkım var. Hiç aldatmadım. Monogamik yaşarım. Aldatmayı veya aldatılmayı da hiç sevmem, kıskancımdır. Toplam şimdiye kadar 8-10 kişiyle birlikte oldum hepi topu. Ama diğer kadın arkadaşlarım içinde 100 erkeği yataktan geçirenler var, fakat hiçbirisi benim yaşadıklarımı yaşayamıyor, bir kaç orgazm olmak için her şeylerini vermeye hazırlar. Ben neden böyleyim? Hiç bilemiyorum. İyi, sağlam adamlara da rastladığımı da kabul etmek zorundayım. Anatomik ve fizyolojik yapımda da değişiklikler olduğunu düşünüyorum. Mesela G-Noktamı bulmakta hiç zorlanmadım, kitaplardaki tarifi uygulayınca elimi atıp buldum. 16 yaşımdan itibaren aktif cinsel yaşantım var. Beş çeşit farklı orgazm yaşamamın doğanın bana bahşettiği bir lütuf olduğunu düşünüyorum.”
                Başka bir ESR ve uzatılmış orgazm tanımı da Avusturalya’dan çalışmalarımıza katılan 42 yaşındaki R. Jane tarafından veriliyor (2011 yılında) . R. Jane PC-Kası bölümünde verdiğimiz ilk preliminer ön skaladan 120 üzerinden 112 puan almıştı. İkinci status orgasmus skalasındaki farklı bilinç hallerinin pek çoğu da ona yabancı değildi! R. Jane uzatılmış orgazmını söyle tarif ediyor:


                “ Uzatılmış orgazmlarda, ruhum ve bilincin bedenimden çıkar ve çok farklı şeyler algılarım, asit almış gibi! Bu her zaman gelişmez, sadece çok istekli olduğumda ve bazı uyarıcılar kullandıktan sonra 2-3 saat sevişmişsem ve art arda orgazm olmuşsam yaşadığım bir şeydir. Beynim sanki patlar. Kendimden geçerim. İlk kasılmalar yavaş yavaş gelişir, belli bir uyaran devam ediyorsa (ilişki, oral seks veya vibratör) orgazmlarımın derinliği ve genliği artar. Kendimden geçerim. Birbirini takip eden hiç bitmeyen kasılmalar tüm vücuduma yayılır ve bütünsel vücut orgazmı yaşarım (full body orgasm). Bu sırada aşk kaslarımı sürekli kasarım (bu konuda eğitim aldım ve workshoplara gittim), ölesiye çığlık atarım, attığım çığlıklara kendim bile inanamam. Bu çığlıklar gittikçe güçlenir ve orgazmlarımın derinliğini, şiddetini ve aldığım hazzı da güçlendirir. Her çığlık yeni bir orgazmın başlangıcıdır. Orda kalırım. Uzun veya sizin değiminizle status yaşadığım zamanlar oldu, o bittiği zaman, beynim felaket uyuşur. Farklı renkler, imajlar, hayaller görürüm; bir başka dünyaya giderim. Bir süre kıpırdayamam ve bazen gözümden yaşlar süzülür. Bileşke orgazmını soruyorsunuz, uzatılmış orgazmlarda sanırım yaşadığım o! Fakat partner çok önemli bu konuları iyi bilmeli; iyi sevişmeli. Her an ne hissettiğimi o da anlamalı; hangi uyarıyı ne zaman vereceğini bilmeli. Evet, cinsel oyuncaklar bu duyguların ve uzatılmış orgazmların gelişmesinde etkili oluyor. Özellikle magic wand (elektrikli bir masaj aleti) bazı uzatılmış orgazmlarımı partnerimle sevişirken tetikleyebiliyor. Ben hemen her orgazmda vajinal veya klitoral farklı bilinç haline girerim. Ama uzatılmış orgazmlardaki çok farklıdır. Yanma, uçma, patlama, ölme, ektaz hali, kendinden geçiş, spiral dönme duygusu, kaybolma, bilincin kaybı, zihnin kararması, farklı kişiliklerde kendimi hissetme, parçalanma, sürrealite, volkan, yanardağ, astral seyahat gibi duygular bana uzatılmış orgazmlarda hiç yabancı değildir. Vajinamdan başlayan kasılmalar, rahimi karnıma doğru yayılır ateş halinde, sonra bacaklarımı iyice gererek uzatırım. Bir emilme hissi. En başta bir gıdıklanma hissi ve sonunda patlama. Uzatılmış orgazmlarda 50-100 cc civarında sıvı boşalıyor, her yan ıslanıyor. Gençliğimde bundan çok utanırdım, ama artık bunun normal olduğu biliniyor; altına kaçırma değil bu! Çok haz aldığım bu orgazmlarda mutlaka ejakülasyon olur! Bu hazzı arttırır. İlk cinselliğe 17 yaşında başladım, vajinal orgazm olmayı öğrenmem bir 10 yıl aldı. 30 yaşından beri uzatılmış orgazmlar yaşıyorum (şu anda 42 yaşındayım). G-Noktamı 20’li yaşlarda keşfettim. Sanırım ankette bahsettiğiniz A ve O Noktalarını da biliyorum. Sadece G-Noktası uyarımı ile gelişen G-Noktası orgazmları genellikle kendi kendimi güçlü titreşen bir vibratör dildo ile tatmin ettiğimde olur. Piyasadaki vibe’ların çoğu işe yaramıyor, titreşimleri yetersiz. Magic wand gibi masaj aletleri benim primam. Anketteki farklı bilinç hallerinin % 90’ını yaşadım. Ama her seferindeki orgazm farklı olur, birbirine benzemezler. Hissedilen farklı bilinç halleri de değişebilir….”
               


1993 yılındaki Kadınca Raporundan bir orgazm ve farklı bilinç hali tarifi de Papatya F.’den (o zaman 25 yaşındaydı) geliyordu[2]:


Patlayıcı tarzda gelen klitoral orgazmda kendimi bir tüy kadar hafif hissediyorum, bulutların üstünde uçuyorum, dans ediyorum; kasıklarım ve karnım başta olmak üzere tüm vücudum parmak uçlarına kadar kasılıyor. Sanki ruhum vücudumdan çıkıp kapkaranlık bir mutluluk ve huzur dehlizinde süzülüyor. İlişkiyle gelişen vajinal orgazmda da tüm sorunlardan uzaklaşıp adlandıramadığım bambaşka bir dünyaya varıyorum. Tabii orgazm olmamda kurmuş olduğum fantezilerin rolü çok büyük, bunları ilişki sırasında da sürdürmem, orgazmlarımın gücünü kat kat artırıyor. Orgazm sırasında kafamda parlak ve bembeyaz bir ışık beliriyor, geldikçe geliyorum; dakikalarca durmaksızın geldiğimi hatırlarım. Karnımda kasıklarımda, vajinamda, tüm vücudumda sürekli kasılmalar gelişiyor. Hele G-Noktası diğerlerinden çok farklı en ufak bir uyarıyla adeta arkası arkasına depremler meydana geliyor; kısa bir süre sonra uyarıya tahammül edemiyorum; sanki aldığım hazzın gücünden vücudumdaki soyut bir barajın kapakları açılıyor; her tarafı büyük bir hızla sular basıyor. Vücudumun yanarcasına ısındığını hissediyorum. Tüm orgazmlarım beni çok rahatlatıyor, vücudumdan binlerce voltluk elektriksel bir yük boşalıyor kendimi daha arınmış, bilinçli ve zinde hissediyorum. Seksin ancak orgazmla bir bütün olabileceğine inanıyorum. Şimdiye dek hiçbir şey bilincimi ve algılarımı böylesine değiştirmedi.’


      Son çalışmamızda 50’den fazla kadınla ESR ve uzatılmış orgazm üzerine haberleşme, konuşma ve anket yapma şansı bulduk, bu kadınların büyük çoğunluğu farklı bilinç hali ve artırılmış orgazm yaşıyordu (2010-2012 yılları arasında). 1993-2007 yılları arasında gerek anketler sırasında (Kadınca ve Hülya Raporları), gerekse farklı ortamlarda ve internet üzerinden birçok ESR’yi geliştirmiş kadınla da konuşma, sohbet etme, sorular sorma şansı bulduk.  


      Aslında Masters & Johnson, 1966’da yayınladıkları “Human Sexual Response” isimli kitaplarında ilk kez tarihte bir kadında gelişen ve 43 saniye süren status orgasmusu tanımlamışlardı[3]. Daha sonraları, Doktor William Hartman ve Marilyn Fithian, Kaliforniya’daki Center for Marital and Sexual Studies isimli merkezlerinde 22 yıl boyunca laboratuarda sevişen insanları incelediler. Denekleri kayıt aletlerine bağlayarak Masters & Johnson gibi sevişmelerini kayıt ettiler. Laboratuarda yaklaşık 10 000 saat harcadılar. 751 insanda cinsel davranışı incelediler. Bir kadında oluşabilen en fazla orgazmın saatte 134, erkekte ise 16 olduğunu saptadılar. Fakat Hartman ve Fithian’dan sonra 1990’larda bu rekorlar çok daha ilerilere çekildi. Bazı hiperseksüel kadınlardaki status orgasmuslarda, bir kaç saatte 50-100 civarında küçük orgazmlar gelişebileceği anlaşıldı. Willam Hartman ve Marilyn Fithian da bazı kadınlarda benzer artırılmış orgazm davranışlarına şahit olmuşlardı. Saatte 134 orgazm olan kadının ardından, saatte 200 kez orgazm olabilen bir bisikletçi kızdan bahsedildi[4]. Daha sonra bu sayı daha da yukarılara çekildi.  Bizim yaklaşık 20 yıllık bu konudaki çalışmalarımız sırasında da benzer deneyimleri yaşayan Türk ve yabancı bazı kadınlara şahit olduk ve/veya bu kişilerle mülakat yapabildik. Bu konudaki bilimsel tanımları yapabilmek için 2010’larda kadın cinselliği ve orgazmı hakkında yeni buluşların yapılması ve olası mekanizmaların açıklanması gerekiyordu. Facebook aracılığı ile iletişim kurduğumuz yaklaşık 15-20 civarındaki Tantrist kadın da bu deneyimleri doğruluyordu.


                ESR’de önemli olan orgazm sayısı değildir. Önemli olan kişiye ne kadar olağanüstü, olağandışı, ekstatik deneyimler yaşattığıdır. Önemli olan alınan hazzın boyutları ve ne kadar doyurucu olduğudur. Örneğin sadece  5-6 kez orgazm olabilen bir kadında da ESR görülebilir.  ESR deneyimi için mutlaka saatte onlarca orgazm olunması gerekmez. Birkaç orgazmla bile ESR yaşanabilir; fakat ESR geliştiren kadınlarda orgazm sayısı, süresi, şiddeti, art arda orgazm olma frekansı, alınan haz, doyum normal orgazmlara göre kat kat artmıştır. Çünkü bu kadınlar normal, sıradan orgazmları da bilmektedirler ve ESR orgazmlarıyla (expanded orgasm, artırılmış genişlemiş orgazm) kıyaslama yapabilmektedirler.

[1]  Ümit Sayın. Derin Seks, İstanbul:Klan Yayınları, 2010. S:403-405.

[2]  Ümit Sayın. Cinselliğin Farklı Boyutları, İstanbul: Yol Yayınları, 1993. S: 67-68.

[3] William Masters. Virginia Johnson, Human Sexual Response, Missouri: Little Brown Company, 1966.

[4]   Ümit Sayın. Cinselliğin Farklı Boyutları, İstanbul: Yol Yayınları, 1993.