• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam38
Toplam Ziyaret206430
TEMEL CİNSEL BİLGİLER (BASIC SEXUALITY)
Site Haritası
Takvim

Kama Sutra

 
Doç. Dr. Ümit Sayın'ın "Derin Seks", "Neo-Tantra" ve "Tantrik Kama Sutra" isimli kitaplarından alınmıştır...


Kama Sutra
[1]  MS  I. ile IV. yüzyılda yazıldığı düşünülen bir eser. Eski Hintlilerin şevişme sanatını anlatıyor. Pek çok Hint destanına dayandığı ve pek çok farklı versiyonları olduğu için çağımıza değişerek gelmiş. Cinsellik konusunda yazılmış bilinen en eski el kitaplarından birisi ve bize Doğu kültürünün cinselliği ne kadar önemsediğini ve nasıl yaşadığını sistematik olarak anlatan eserlerden birisi. Hristiyanlık Orta Çağda cinselliği yasaklayıp, her türlü cinsel aktiviteyi hermetik olarak yorumlarken ve bu aktivitelere girenleri cadı olarak yakarken (Orta Çağda yaklaşık 10 milyona yakın insanın engizisyonda işkence görüp, cadı olarak yakıldığı bilinmektedir) Hindistan ve Çin, cinselliği son derece farklı yorumluyordu.  Kama Sutra Sir Richard Burton tarafından İngilizceye çevrilip, Batı’da yayınlandığında da büyük tepki çekmiş ve bazı yerlerde yasaklanmıştır. Püriten Hristiyan ve Yahudi ahlakı cinselliği ve hazzı insana yasaklamayı yüzyıllar boyunca bir görev bilmişlerdir.
 
 
Halbuki Doğu kültürleri, yüzlerce yıl cinselliği ve cinsel birleşmeyi şiirsel ve yüceltilmiş bir dille işlemişlerdir. Kama Sutra, Tantrizm ve Taoizm ile ilgili yapıtlar bu tarihsel gerçeğin en önemli kanıtlarıdırlar.


Kama Sutra aşk sanatı hakkında yazılmış tarihteki en ünlü kitaplardan birisidir. Derleyen kişinin Hindistandaki Vatsyayana mezhebinden Mallagana olduğu sanılmaktadır, ama Kama Sutra Hindu kültürünün ve felsefesinin bir parçasıdır. Yazar dini bazı yazıtları kaleme alırken kültürün bir parçası olan sevişme sanatına da değinmiştir. Kama Sutra yazıldığı tarihlerde kültürlü bir Hindu’dan üç temel prensibe uymasını beklenirdi; bunlar, Dharma (gerçek ve dini değerler), Artha (dünya güzellikleri ve değerleri), Kama (aşk ve zevk alma sanatı). Mükemmeleşmek Dharma, Artha ve Kama’nın mutlak uyumuna bağlıydı. Kama Sutra (Aşk Yazıtları) tarihte ilk kez birleşme pozisyonlarını, cinsel oyunları, öpüşme şekillerini tanımlayan kitap olarak yüzyıllarca elden ele dolaştı. Kama Sutra bir seks kitabı veya pornografik eser değil, bir sanat yapıtıdır. Kama Sutra’da anlatılmak istenen şey, aşkın ve cinselliğin hazza ait bir yönü olduğu kadar spritüel bir yönü de olduğudur. Bu birleşmede haz çok üst seviyelere kadar çıkarılabilir, ama unutulmaması gereken şey her türlü hazzın ruhumuzun derinliklerinde çok yeni kapılar ve boyutlar açabileceğidir.

 

 
Kama Sutra nasıl başladı?


Kama Sutra efsanesi de kendine göre eğlenceli: Yoga, meditasyon ve büyünün yaratıcısı olan Tanrı Shiva günün birinde canının şevişmek istediğini farketmişti. Karısı ünlü Tanrıça Parvatiyi yanına alarak Kailesh dağındaki sarayına çekildi. On bin yıl boyunca odalarından çıkmadılar. Sadece kapıda nöbet beklemekte olan beyaz öküz Nandi, içeride olanları duydu ve biliyordu, içerde gerçekleşmekte olan cinsel efsane hiç bir ölümlü insanın yaşayamıyacağı boyutta, zamanı bile aşan bir cinsel erişti. Öküz Nandi duyduklarını ve bildiklerini söylememeye yemin etmişti. Fakat bunlar öylesine inanılmazdı ki, bu sırları saklamak ona çok zor geldi. Yeminini bozup, olanları anlattıkça, ağzından çıkan kelimeler birer çiçek olup ortalığa döküldüler. İnsanlar bu çiçekleri toplayıp iplerin üzerine dizdiler ve o insanlar bu çiçeklere bakıp derin meditasyonlar yaptıkça aşk sanatı üzerine binlerce kelime sıraladılar. Belki de hiçbiri Nandi’nin bildiklerini ve Tanrı Shivanın ile Parvatinin yaşadıklarını bilemedi ama çiçeklerde algılayıp gördükleri gerçekler bile onlara haz almanın boyutları konusunda yeni kapılar açmıştı. Artık yüzyıllar boyu Hindistan’da insanlar Shiva ve Parvati’nin vardığı doruklara erişebilmek için cinsel hazzın geliştirilmesini kültürlerinin bir parçası haline getireceklerdi...

 
 
KAMA SUTRA NEYİ ANLATIYOR?

     Sıklıkla düşülen bir yanılgının tersine göre Kama Sutra sadece cinsel pozisyonları anlatan  bir kitap değildir. Kama Sutra’nın başlangıcında, cinsellikle birlikte kadının öğrenmesi gereken yaklaşık 64 sanat sayılmakta. Bunların içinde, dans etmekten, şarkı söylemekten, müzik aleti çalmaktan tutun, kokular parfümler hazırlamaya, büyü yapmaya, resim ve heykel yapmaya kadar türlü yeteneklerin geliştirilmesinden bahsediliyor. Yani cinsellik bir estetik bütünlükle birlikte sunulmak isteniyor. Seks sadece insanın cinsel boşalımını sağlayacı bir eylem değil, aynı zamanda ruhunu ve estetik varoluşunu geliştirici türlü diğer faaliyetlerle bir bütün halinde ele alınan bir olgu olarak değerlendiriliyor. Kadınları da türlü yeteneklerine ve cinsel yeterliliklerine göre sınıflayan Kama Sutra, birleşmeleri veya sevişmeleri doğaya, doğadaki hayvanlara atıflarda bulunarak ele alıyor.


     Sevişme teknikleri arasında, öpüşmeden başlayan, okşamaya, tırnaklamaya, farklı biçimlerde haz vermeye kadar türlü olası, hayal gücünü zorlayıcı teknikler sıralanıyor. Kadındaki orgazm davranışını da çok detaylı olarak açıklayan Kama Sutra örneğin bir cinsel birleşmeyi şöyle tanımlıyor[2]:
 


‘.....
            Kadının haz aldığının ve iyice uyarıldığının göstergeleri şunlardır:
            Bedeni gevşer, gözlerini kapar, utangaçlığı bir yana bırakır, kendi organını erkeğin organına olabildiğince yaklaştırmaya çalışır.
            Zevk alma çabasında olup da, bunu gerçekleştiremediğinin işaretleriyse şunlardır:
            Ellerini sallar; erkeğin kalkmasına izin vermemeye çalışır; keyfinin kaçtığını belli eder; erkeği ısırır, tekmeler; erkek bitirmiş de olsa bedenini bir öne bir geriye oynatmayı sürdürür. Böye durumlarda erkek birleşmeye başlamadan önce kadının ‘YONİ’sini eliyle, parmaklarıyla uyarmalıdır (tıpkı filin dokunduğu şeye hortumuyla yaptığı gibi yapmalıdır). Kadının YONİ’sinin iyice yumuşamasını beklemeli, ancak ondan sonra ‘LİNGAM’ı ‘YONİ’nin içine koymalıdır[3].
            Erkeğin cinsel birleşmede yapacağı şeyler şunlardır:
            ‘LİNGAM’ı ileriye sürme’;
            ‘Sürtme ve çalkalama’;
            ‘batırma’;
            ‘ovalama’;
            ‘bastırma’;
            ‘vuruş yapma’;
            ‘domuz vuruşu’;
            ‘boğa oturuşu’;
            ‘sertçe oynaşması’;

1)    Kadının organıyla erkeğinki uyumlu bir biçimde karşı karşıya gelince ve birbirlerine değince buna ‘lingamı ileri sürme’ adı verilir.

2)    ‘Lingam’ elle tutulur, ve ‘yoni’nin üzerinde ve çevresinde gezdirilir. Buna ‘sürtme ve çalkalama’ adı verilir.

3)    ‘Yoni’ alçaltılır, ve ‘yoni’nin üst bölümüne ‘Lingam’la vurulur. Buna ‘batırma’ adı verilir.

4)    Aynı şey ‘yoni’nin alt bölümüne yapılırsa buna ovalama adı verilir.

5)    ‘Yoni’ye, ‘Lingam’la uzun süre bastırılırsa buna ‘bastırma’ denir.

6)    ‘Lingam’, ‘Yoni’den uzaklaştırılır, ondan sonra kuvvetli bir biçimde ‘yoni’ye vurulursa, buna vuruş yapma denir.

7)    Eğer ‘Yoni’nin yalnızca bir yanına ‘Lingam’la bastırılırsa buna ‘domuz vuruşu’ denir.

8)    Aynı şekilde ‘yoni’nin iki yanına bastırılırsa buna ‘boğa vuruşu’ denir.

9)    ‘Lingam’ ‘yoni’nin içindeyse dışarı çıkarılmadan ‘yoni’nin içinde ileri geri oynatılırsa, buna ‘serçe oynaşması’ adı verilir. Bu uygulama birleşmenin ileriki aşamasında yapılır.

Kadın erkeğin işlevini üstlenince yukarıda erkeğin yaptığı bu dokuz şeye ek olarak şunları da yapması gerekir:
‘kıskaç’
‘topaç’
‘salıncak’
 
 
 
 
1)    Kadın ‘lingam’ı ‘yoni’siyle kavrar. İçine doğru çeker ve uzunca bir süre içinde tutarsa buna kıskaç adı verilir.

2)    Cinsel birleşme sırasında kadın, ‘Yoni’sini bir tekerlek gibi yuvarlayacak olursa buna ‘topaç’ adı verilir. Ancak egzersizle, bir çok kez deneyerek ve uygulayarak öğrenilir.

3)    Cinsel birleşme sırasında erkek karnını ve kalçalarını yükseltir, kadın karnı ve kalçalarıyla sanki bir çark çeviriyormuş gibi yuvarlak hareketler yaparsa buna ‘salıncak’ adı verilir.

Kadın yorulunca alnını sevgilisinin alnına dayamalı ve cinsel birleşme pozisyonunda öylece dinlenmelidir. Bir süre kadın dinlendikten sonra bu kez dönerek üste çıkıp birleşmeyi kaldığı yerden yeniden başlatmalıdır.
 
 
         Kama Sutra’da ayrıca oral seks; anal seks;  ön oyunlar; yan oyunlar; cinsellik sırasında neler yapılacağı; cinsellikten sonra neler yapılacağı; hangi pozisyonun hangi avantajlara yol açacağı; evlenmek için nasıl kız bulunacağı; kadınların özellikleri; nasıl kadınlarla evlenilmesi gerektiği; ilk ilişkinin nasıl yapılacağı; evli kadınlarla nasıl ilişkiye girileceği; fahişelerle nasıl ilişkiye girileceği; hangi erkeklerin hangi kadınları nasıl tavlayabileceği; hangi kadınların daha kolay tavlanabileceği; hangi ve ne özelliklerdeki erkeklerin, kadınlar üzerinde daha iyi hakimiyet kurabileceği hep detayları ile tarif edilmiş, madde madde sıralanmış.
           
 
Kitap boyunca ele alınan genel fikiri özetlemek gerekirse ana maddeleriyle şöyle:
 
1) Hayatın üç temel ana nedeni vardır. Bunlar: Dharma, Artha and Kama’dır. Dharma Shastra’ya veya Kutsal metinlere bağlı kalmadır. Dharma Vedalardan öğrenilir.  Artha sanat, çiftçilik, hayvancılık, ticaret yapma ve mal sahibi olma ile ilgili işlerdir. Dharmanın izin verdiği ölçüde yapılır. Kama ise varoluş için gerekli yemek, içmek ve hayattan alınacak zevklerle ilgili bir özelliktir. Kama yeterli derecede beslenmezse dengesizlik, sağlıksızlık ve hastalık oluşur. Dharma, Artha ve Kama sürekli dengede tutulmalıdır.


2) Cinsellik sanatında tek bir kural yoktur. Cinselliğe hazırlayan ön oyunlar, farklı yönler için pek çok kural sayılabilirse de, kurallarda bir sınır yoktur. Haz verecek herşey yeni kurallar dahilinde genişletilebilir.


3) Cinsellik sanatında önemli olan farklılık ve varyasyonlardır. Varyasyonlar ve farklılıklar olmadan bir cinsellik esrimesi esrime olmaz. Doğada varolan hayvan, kuş sayısı kadar farklı varyasyon vardır.
 
 4) Kama Sutra cinsel pozisyonlarını, cinsel davranışlarını doğadan hayvanlardan alır, o nedenle cinsel pozisyonlar, cinsel eylemler hep hayvan isimleriyle adlandırılır.


5) Bir kadının eğilimleri yöneliminde hareket eden bir erkek, onun kalbini almalı ve onun istekleri doğrultusunda hareket etmelidir. Kama Sutra’da belirleyici olan kadındır.


6) Bir kadınla birlikte olmak isteyen erkek önce o kadına kendini göstermeli, sonra onunla aynı ortamda bulunacak koşullar yaratmalı, sonra da üçüncü şahısların bulunduğu bir ortamda onunla görüşmeye çalışmalıdır.


7) Birlikte olunacak kadının öncelikle zihin durumu, haleti ruhiyesi detaylı olarak incelenmelidir.


8) Bir kadının erkekle ilgili düşünceleri hakkında çok özel bazı göstergeler ve belirtiler vardır.


9) Kolaylıkla elde edilebilen kadınların bazı özellikleri vardır. Bu konuda kırk bir özellik sayılmış.


10) Evlilik hakkındaki öğütler.


11) Eş seçimi hakkında öğütler.


12) Kraliyet haremindeki kadınların cinsel davranışları hakkında bilgiler. Burada kadınların başka erkekleri görmeleri yasak olduğu için cinselliklerini tatmin amacıyla, lezbiyen ilişkide bulunabilecekleri, lingam şeklindeki aletler veya meyvelerle birbirlerini tatmin edebilecekleri anlatılmaktadır.


13) Kortezanlar (Fahişeler) hakkında bilgiler ve öğütler. Fahişelerin, geçici eşlerine nasıl davranmaları gerektiği ile ilgili detaylı bilgiler. Hindistandan fahişelik mesleğinin doğal bir sosyal olay olduğu ve Japon toplumunda özel bir konumu olduğu anlaşılıyor. Batı kültüründe olduğu gibi fahişeler aşağılanmıyor, aksine, Kama Sutra onlara müşterilerine nasıl davranacaklarını anlatıyor.


14) Erkeğin cinsel organ büyüklüğüne göre nasıl sınıflandırılacağı ve nasıl kadınların nasıl erkeklerle birlikte olması gerektiği üzerine bilgiler. At adamı, Öküz adamı ve Tavşan adamı.


15) Kucaklama, sarılma üzerine öğütler.


16) Öpme üzerine öğütler.


17) Parmaklarla bastırma, tırnaklarla çizme, deride iz bırakma üzerine öğütler.


18) Isırma ve ağızla uyarma üzerine öğütler.


19) Farklı pozisyonlarda uzanma, yatma, kucaklama okşama üzerine öğütler.


20) Cinsel birleşmenin bir kavgaya benzetilmesi üzerine, vücudun çeşitli kısımlarıyla vurmaya, itmeye, bastırmaya ait öğütler.


21) Cinsel ilişkinin şekillerine ait öğütler. Burada isimleriyle ve hayvan adları kullanılarak, çok farklı birleşme şekilleri tarif edilmiştir. Hangi ilişki tarzında nerelerin en çok uyarıldığı, kadının ve erkeğin nasıl daha fazla bu pozisyonlardan zevk alabileceği anlatılmaktadır.


22) Kadının erkeğin yerini alması üzerine öğütler. Erkek yorulduğu zaman, kadının aktif duruma nasıl geçeceği ve kadının nasıl aktif olarak cinselliğe ve cinsel birleşmeye katkıda bulunacağı ile ilgili öğütler.
 

 [1] Vatsyayana. Kama Sutra, Çev. Mustafa Küpüşlüoğlu, Ayşegül Deniz, İstanbul:Çivi Yazıları, 2000; Vatsyayana, Kama Sutra: Eski Hintlilerin Sevişme Sanatı, Çev. İlhan Güngören ve Ömer Güngören, İst.: YOL yayınları, 1997.

[2] Vatsyayana, Kama Sutra: Eski Hintlilerin Sevişme Sanatı, Çev. İlhan Güngören ve Ömer Güngören, İst.: YOL yayınları, 1997. S: 101-103.

[3] Lingam erkeklik organı (penis), Yoni kadınlık organı (vajina).