• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam92
Toplam Ziyaret205580
TEMEL CİNSEL BİLGİLER (BASIC SEXUALITY)
Site Haritası
Takvim

Uzakdoğu CinselliğiTantrik felsefenin temelleri ilk yüzyıllara dayanmasına rağmen, Tantrizm Hindistan'da 11. ve 12. yüzyılda doruğuna çıkmış ve Hinduzimi, Budizmi, Jainizmi büyük ölçüde etkilemiş. Tantra cinsel birleşmeyi ve cinsellikte yapılabilecek çeşitli farklılıkları içeren; bedenin çeşitli biçimlerde eğitilmesi ve bilenmesi yoluyla kişiyi hem bir 'cinsel aydınlanmaya' hem de 'felsefi aydınlanmaya' (Nirvana) götüren bir yoldur. Tantrik uygulamalarda yaşanan cinsellik tanımlara sığmaz, aşırı ekstatik (ekstaz: kendinden geçme) bir durumdur.  Tantrik sevişmelerde kadınların aldığı zevk bu kitabın ilerideki sayfalarında tanımlanacak bileşke orgazmına eşdeğer bir zevktir[1]; bunda kadın art arda orgazmı mükemmelleşmiş, bilenmiş bir biçimde yaşar. Kadınlarda böylesi haz veren cinselliğin tadılmasının nedenleri ritüelik cinselliğin heyecan sınırlarını zorlaması, uzatılmış cinsel ilişkinin ise kadının orgazm oluş sıklığını arttırmasıdır. Tantrik seks uygulamalarında erkeklerin de boşalmadan orgazm oldukları iddia edilmektedir; bahsedilen, spermlerin gerisin geriye mesaneye boşalmasından ziyade, orgazmik kasılmaların tüm genital kanal boyunca devam ederek orgazm hisssinde bir süreklilik olmasıdır; Tantrizme göre erkeğin ejakülasyonla boşalarak cinsel enerjisini harcaması hatadır!
 
 
Tantra felsefesinde kadın da erkek kadar önemli ve etkin. Bronz veya altın pek çok heykel, resim ve ikonada Şiva çift cinsiyetli bir Tanrı olarak ele alınır; böylece geleneksel ve basmakalıp tek yönlü ve tek cinsli cinsellik aşılmış olur. Buradaki amaç gerçek varlığın hem kadın özü, hem de erkek özü taşıdığının vurgulanmasıdır; Tanrı da bu çift cinsiyetli özütü taşımaktadır. Kadın Tantra felsefesinde en az erkek kadar belirleyici ve yönetici role sahiptir.


Tantra aldatıcı görünümlerden ve kolay elde edilen şeylerden hoşlanmaz; itici yaşam gücüne - yani libidoya- büyük saygısı vardır. Yazıtlarda, 'yaşam gücü, okunun nereye gideceği bilinmeyen bir yayın gerilimi gibidir' denilir. İnsan istencine bağlı olarak ok iyiye de yönelebilir, kötüye de. Tantrik ahlakın dayandığı iki temel vardır: arzulara sırt çevirmemek ve kendini denetlemek. Bu ahlakın temel erdemleri ise, kendine hakimiyet, konsantrasyon, meditasyon, çalışkanlık, sabır, tolerans, insan ve yaşam sevgisi, çoşkuyla yaşamı geldiği gibi kucaklamaktır. Tabii ki yüceltilen ve geliştirilen cinsel enerji belli bir noktadan sonra başka yönlere ve yaratıcılıklara da kanalize edilir.
 
TANTRİK SEKS'TE CİNSELLİK YÖNTEMLERİ


Meditasyon, Tantrik sekste çok önemli bir yer işgal eder. Nefes alma egzersizleriyle veya konsantrasyon egzersizleriyle 'şu an ve burada' olmanın bilincine varma iyice öğrenilir. Günümüzde çiftlerin cinsel başarısızlığının en önemli nedenlerinden birisi de sürekli zihinlerinin dağınık olması, şu anı pek yaşayamamaları, dokundukları vücutları 'gerçekten hissedememeleri'. Meditasyonla, Tantrik yogada bu yetiyi kazanmaları mümkün. Bunu bilen Master & Johnson, seks terapisinde ve cinsel fonksiyon bozukluklarının tedavisinde ‘Sensate Focus’ (duyguya, algıya odaklanma) egzersizlerini geliştirmişlerdir. Sensate Focus egzersizlerinde, uzun süre eşler birbirlerini okşar, şu anın ve birbirlerinin vücutlarının farkına varmaya çalışırlar[2].


Gevşeme egzersizleri de aynı meditasyon gibi sakin ve karşısındakini tüm yönleriyle algılayabilir bir ruh hali içinde olmak amacıyla yapılıyor. Tüm vücut kaslarının çeşitli duruş pozisyonlarıyla önce uzun süreli gerilmeye uğratılması daha sonra bu kasları reaktif olarak gevşemesine neden oluyor ve kaskatı kas yapısı yerini her türlü uyarıma açık kas yapısına bırakıyor.


Vücudun denetim altına alınması, erkeklerde öncelikle boşalmayı denetlemekle, kadınlarda da vajinal kasların denetimini içeriyor; erkeğin de bu kasları denetlemesi hem aldığı hazzı arttırıyor, hem de kendini kontrol etmesini sağlıyor. Erkeğin denetiminin en önemli yollarından birisi, boşalmaya yakın cinsel ilişkiyi kesmesi veya zihninden konuyla ilgili ve uyarıcı olmayan bir fikir geçirmesi. Tantristler zihinleri ile kurdukları bu eğitimi öyle yetenekli bir biçimde kullanıyorlar ki, boşalmayı 5-6 saat geciktirebildikleri gibi, 20 dakikada da sağlıyabiliyorlar.


Aşk oyunları,  Tanrik seksin vaz geçilmez bir parçası. Öpüşmeyi öğrenmek ise başlı başına bir sanat. Tırnaklarla deriyi çizerek veya tavus kuşu tüyüyle dokunarak deriyi ürpertmek ve bunu zincirleme olarak tüm vücuda yaymak; tırmalamak veya hafifçe ısırmak; koltuk altlarını, sırtı ve ayakları türlü yöntemlerle uyararak cinsel heyecanı arttırmak Tantristlerin yöntemleri arasında. Amaç cinsel yönden tahammül edemeyecek kadar uyarılmak ama cinsel ilişkinin başlangıcını da mümkün olduğu kadar  geciktirmek. Normal koşullarda erkekler belirli bir uyarı sonunda artık dayanamayıp boşalırlar, halbuki Tantra'daki amaç uyarılmışlığın doruğunu ve orgazma yakın bilinç halinin haz cümbüşünü mümkün olduğunca sürdürmek.


Oral seks Tantrik eğitimin en önemli yöntemlerinden birisi. Hem kadın, hem de erkek oral seksin aşırı uyarıcılığına karşı dirençli hale gelmeli ve ne olursa olsun denetimi elden bırakmamalı. Tantrik literatürde oral seksin türlü yolları kendine has yöntemlerle tanımlanmış.
 
Erotik masaj (veya Japonca terimiyle Shiatsu) ve dokunma teknikleri çifti hem gevşetici hem de uyarıcı özellikleri olan bir yol. Bu konuda çok detaylı kitaplar var. Cinsel istekleri uyandırdığı iddia edilen ilginç bir masaj yöntemi de şöyle: elinizin göbeği çevresinde avuç içinizi onun vücuduna bakacak biçimde koyunuz, parmaklarınız birleşik olmak koşuluyla yavaş yavaş elinizi onun göbeği etrafında çeviriniz. Saat yönünde 24 kez çevirdikten sonra bu sefer 36 kez saatin ters yönünde çeviriniz. Bu egzersizle karnınızda garip bir karıncalanma ve cinsel uyarılmada artma hissedebilirsiniz. Bu egzersiz gerek Shiatsu kitaplarında gerekse Tantrik cinsellikte çok kullanılan bir yöntem.
 
           
Tantrik orgazm, normal orgazmdan farklı, kişinin kendini bazen dakikalarca yitirdiği uzun süreli bir orgazm. Kadın için bu orgazmın süresi, şiddeti ve alınan haz çok daha fazla. Erkek içinse bu orgazm pek boşalmayla birlikte görülmeyen art arda kasılmalarla gelen bir tarzda; Tantrik sekste erkeklerin bir dakikaya kadar orgazmlarının uzadığı görülmüş, kadınlarda ise bu süre yarım dakika ile on dakika arasında değişiyor. Tantrik cinsellikte cinsel ilişki genellikle saatlerce (7-8 saat) sürdüğü için kadınlardaki cinsel doyumun sınırı neredeyse ortadan kalkıyor ve bilinenden çok daha ötelere gidiyor. Kadınlarda orgazm sayısı  ve derinliği kişiye göre değişirken, bazılarında 7-8 saat boyunca erişilen orgazm sayısı 50’yi, 100’ü geçiyor, ama doğu felsefesi hiç bir zaman sayılarla ifade edilen değerleri kapitalistler gibi abartıp, yüceltmemiştir.


Çin’de Cinsellik ve Kadın Orgazmı

 

Çin’in ve yerleşik Çin medeniyetinin tarihi oldukça eskidir. Pek çok hanedanlık döneminden geçmiş olan Çin’de arkeolojik kazılar bu uygarlığın Homo erectus dönemlerine, Paleolitik ve Neolitik çağlara kadar gittiğini göstermektedir. Paleolitik çağ olarak Çin’deki Homo erectus’un varlığı 1.4 milyon sene öncesine gitmektedir.  Neolitik çağda ise Çin medeniyetine ait 10 000 yıl önceye kadar bilinen izler bırakmıştır. Yani Çin’in bulunduğu yerde yaklaşık en azından Homo sapiens açısından 100 000 yıllık geçmişi olan bir uygarlıktan bahsediyoruz.

 Çinin Dönemleri şunlara ayrılır:

 Prehistorik Çin

 • Paleolitik Çin
 • Neolitik Çin
 • Eski Çin
 • Xia Hanedanlığı (M.Ö. 2100 –  1600 )
 • Shang Hanedanlığı (M.Ö. 1600–1046)
 • Zhou Hanedanlığı  (M.Ö. 1046–256)
 • Savaş Dönemi Eyaletleri (M.Ö. 476–221)

 

İMPARATORLUK DÖNEMİ 

 • Qin Hanedanlığı    (M.Ö.221–206)
 • Han Hanedanlığı (M.Ö.202 –M.S. 220)
 • Wei ve Jin Dönemi (265–420)
 • Wu Hu Dönemi (304–439)
 • Güney ve Kuzey Hanedanlıklar (420–589)
 • Sui Hanedanlığı (589–618)
 • Tang Hanedanlığı  (618–907)
 • Beş Hanedanlık  ve 10 Krallık (907–960)
 • Song, Liao, Jin, and Western Xia Hanedanlığı  (960–1234)
 • Yuan Hanedanlığı (AD 1271–1368)
 • Ming Hanedanlığı (1368–1644)
 • Qing Hanedanlığı (1644–1911)

 

CUMHURİYET DÖNEMİ 

 • Çin Cumhuriyeti (1912–1949)
 • Komünist Çin China (1949’dan beri)

 

Çin medeniyetinin en önemli özelliği pragmatik olmaları ve doğayı kendilerine örnek almalarıdır. Benzer özellik Hint kültüründe ve Tantra’da da vardır. Çinliler herşeyi deneyip yanılarak öğrenirler; öyle ki, 100 000 yıl içinde, bir kuşağı 25 yıl sayarsak, 4000 kuşak vardır.

 

Bu kuşaklar boyunca Çinliler yerleşik medeniyet oldukları için,  kuşaktan kuşağa büyük bir bilgi aktarımı olmuştur. Örneğin aküpunktür ve bugünün farmakolojisinin ve farmakognozisinin temellerini oluşturan bitki bilimi ve tıbbi bitkilerin kullanılması, bu kuşaktan kuşağa deneme yanılma ve bilgi aktarımı sayesinde gerçekleşmiştir. Bu nedenle Çinlilerin söylediği birşeyi reddetmeden önce üzerinde en az 10 kez düşünmek gerekir. Özellikle tıpta Çinlilerin uygulamalarının pek çoğu bugün de kullanılmaktadır. Çin medeniyette böyle gelişirken, Avrupa ve Orta Doğu daha taş devrini  yaşamaktaydı. İlk barut, ilk kağıt ve matbaa, ilk mıknatıs ve ilk pusula Çin’de keşfedilmiştir.  Bugün günlük hayatta kullandığımız pek çok şey aslında, aşağıdaki tabloda görüldüğü gibi, orjinal olarak Çinliler tarafından keşfedilmiştir.

 

Çin kültürü sadece doğayı nasıl daha iyi kontrol edebileceğini değil, insan vücudunu da kurmuş olduğu Taoist sistemle araştırmıştır. Bunun içine tıp, hastalıkların tedavisi, binlerce bitkinin tıbbi ilaç olarak kullanılması, pek çok hastalığın sağaltımı, psikolojik rahatsızlıkların tanımlanması gibi pek çok şey girer. Çinliler için cinsellik insan sağlığının gelişmesi ve yaşam enerjisinin kullanılması için çok önemliydi ve cinsellik, orgazm utanılacak şeyler değil; doğal ve son derece normal şeylerdi. Eski Çin yazıtlarında cinselliğin nasıl yaşanacağı, cinsel hazzın nasıl arttırılacağı ve kadınlarda orgazmın ne olduğu detaylı olarak tanımlanmıştır. Ama bu yazıtların ve kitapların çoğu Batı’ya ve Avrupa’ya geldiğinde ve çevrildiğinde yasaklanmışlar, yer altına inmişlerdir. Çinlilere göre yer altı kitabı diye birşey olamazdı aslında. Biz yeraltı erotikası tanımını Avrupa’lıların davranışlarına göre yapıyoruz.

Çin kültüründe cinsellik,  kültürün temeli olan Konfüsyusçuluk ve Taoculuktan ayrı ele alınamaz. Çin’de gerek kadın orgazmı, gerekse erkek-kadın cinselliği, Çin tıbbına ve Taoist felsefeye bağlı olarak gelişmiştir. Tao aslında, evrende var olan yaşam enerjisinin ve yaşamın özü temelidir! Çinliler, kültürün pek çok yerinde dualist bir felsefi düşünme biçiminden yararlanmışlardır! Örneğin sıcak-soğuk, erkek-dişi, yin-yang gibi, pozitif-negatif gibi olguları bir mıknatısın kutupları gibi açıklamayı yeğlemişlerdir! Mıknatısı da zaten ilk keşfeden Çin kültürüdür; pusulayı ilk kez Çinliler yapmışlardır.

Taoculuğun başka bir felsefi düşünme biçimi de aynı Paganizm’de ve Şamanizm’de gördüğümüz gibi, tamamen doğaya bağımlı düşünmek ve insanı doğa içersinde bütünsel (holistik) bir düşünce sistemine göre ele almaktır. Taoist kültürde erkek-egemen bir kültür olmuş olmasına rağmen, cinsellik kadının ve erkeğin birlikte yaşayacağı ve haz alacağı bir olgudur. Çünkü her şey zıddıyla var olabilir ve bu zıt kutuplardan birisini devreden çıkarmak sistemi bozar! Ekonomik ya da yaşantıya katkısı bakımından Uzak Doğu kültürlerinde kadın baskılanmış olsa da, cinsellik konusunda kadına verilen değer, hiç kuşkusuz ki, Yahudi veya Hristiyan toplumlardakinden çok daha fazladır. O nedenle kadının orgazmı da Çin tıbbının araştırma konuları içinde yer almıştır. Kadın orgazmına Çin tıbbı ve Taoist felsefe çok önem vermiş ve onu artırmak yüceltmek için çok fazla teknik ve yöntem geliştirmiştir. Kadında var olduğuna inanılan YİN özü olmadan, erkek tek başına YANG özüyle hiç bir şey yapamazdı, Taoistlere göre! Bu nedenle, Taoizm bu dengeyi (Yin-Yang dengesini ve oranını) korumaya özen göstermiştir. Çok kısa olarak Çin ve Taocu sevişme ve orgazm felsefesini özetlemek gerekirse:


 • Erkek, eril enerjisini ve YANG’ını çok kolay ve boşuna harcamamalıdır.

 • YİN enerjisine YANG enerjisinin her zaman ihtiyacı vardır. Ancak ikisi birlikte bir bütün ve tam olabilirler.

 • YİN enerjisi kadınların vücut salgılarında, YANG enerjisi ise erkeklerin vücut salgılarında bulunur. Bunların içrekleştirilmesi ve vücuda alınması karşı cinste sağlığı geliştirir, mükemmelleştirir.

 • Kadınlarda cinsellik ve orgazmın sınırları eğitimle ve istenirse çok arttırılabilir. Çoğul ve derin orgazmlar yaşanabilir. Bunun için disiplinli bir eğitim şarttır.

 • Erkek, mümkün olduğunca kadın fazla orgazm olduktan sonra ancak YANG enerjisini tüketmeye yönelmelidir. Bu aksiyomdan da “Taocu Sevişme Teknikleri” ve uzun süre koitusu sürdürme ortaya çıkmıştır. Çin tıbbına göre, erkek birkaç saat cinsel ilişkiyi sürdürüp, kadın defalarca orgazm olduktan sonra ancak YANG enerjisini az ve bir kere harcamalıdır.

 • Kadınlarda orgazm çok sağaltıcı niteliktedir ve orgazm olamayan kadınlar hastalanabilirler. Bu nedenle kadınlara cinsel yöntemlerle geliştirilerek orgazm teknikleri öğretilmelidir. PC-kaslarının eğitimi, bu aksiyomun bir sonucu olarak Çin kültüründe gelişmiştir. Çinliler kadınları uyarabilmek ve orgazm olabilmelerini sağlamak için pek çok cinsel oyuncak da geliştirmişlerdir. Ben-Wa topları, klitorisi uyaran ve penise takılabilen uyarıcılar, PC-kaslarının eğitimi için üzerine ağırlık asılan yeşim yumurtaları gibi aletler bu arayışın bir sonucudur[1].


[1] Detaylar için bakınız: Ümit Sayın. Terapi Oyuncakları. İstanbul: Tantra Akademi/Onur Yayınları, 2016.


[1] Orgazmın Psikolojisi, Beyin Kimyasında Cinselliği Yakalayanlar, gibi bölümlere, bu bölümlerdeki tarif edilen orgazm tanımlarına bakınız.

[2] William Masters ve Virginia Johnson Human Sexual Inadequacy, Boston: Little Brown and Company, 1970.